Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O Oscary se poperou Gravitace a Špinavý trik. Mají deset nominací

Kultura

  15:30
Kriminálka Špinavý trik a vesmírný thriller Gravitace si dnes odnesly nejvíce nominací na filmové ceny Oscar. Každý ze snímků byl nominován v deseti kategoriích. Těsně za oběma těmito filmy následuje drama z otrokářské éry v Americe 12 let v řetězech s devíti nominacemi.

Z filmu Špinavý trik foto: Falcon

Film o pirátech v somálských vodách Kapitán Phillips, další drama Klub poslední naděje a road movie Nebraska získaly po šesti nominacích. Film z prostředí prohnilých finančníků Vlk z Wall Street a futuristická romance Her (Ona) byly nominovány pětkrát. Všechny uvedené snímky byly navrženy i na nejlepší film roku. Doplnil je ještě britský film Philomena.

Špinavý trik už má na kontě tři Zlaté glóby, GravitaceHer (Ona) zase ocenění za nejlepšími filmy roku podle Losangeleské asociace filmových kritiků.

ČTĚTE TAKÉ

Na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon jsou nominováni Christian Bale (Špinavý trik), Bruce Dern (Nebraska), Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street), Chiwetel Ejiofor (12 let v řetězech) a Matthew McConaughey (Klub poslední naděje). Oscara za ženský herecký výkon v hlavní roli dostane některá z pětice nominovaných - Amy Adams (Špinavý trik), Cate Blanchett (Jasmíniny slzy), Sandra Bullock (Gravitace), Judi Dench (Philomena) a Meryl Streep (Blízko od sebe).

Sandra Bullock ve filmu Gravitace.

Na nejlepší zahraniční film byly nominovány italský snímek Velká nádhera, kambodžský Chybějící obraz, dánský Hon, belgický Broken Circle Breakdown a palestinský Omar. Nominace se nedostala na vítěze loňské Zlaté palmy v Cannes, francouzský snímek Život Adele.

Vítězové 86. ročníku Oscarů budou oznámeni při slavnostní ceremonii 2. března, kterou bude podruhé uvádět herečka Ellen DeGeneres.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat