Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obnovená Půlnoc si připomněla ve vyprodané Akropoli 10 let bez Mejly

Kultura

  12:48
PRAHA - Koncertem v dlouho předem vyprodaném a zcela zaplněném sále pražského Paláce Akropolis dnes obnovená kapela Půlnoc připomněla písně svého zakladatele, zesnulého muzikanta, zpěváka a skladatele Milana "Mejly" Hlavsy.

'Magor' Jirous na koncertě Deset let bez Mejly, k desátému výročí úmrtí Mejly Hlavsy. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na koncertě nazvaném 10 let bez Mejly vystoupili i jeho další hudební souputníci. Hlavsa, který byl vůdčí osobností legendární undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe, zemřel v nedožitých 50 letech 5. ledna 2001.

Koncert Deset let bez Mejly, k desátému výročí úmrtí Mejly Hlavsy se konal v Paláci akropolis koncert, kde zahrála i obnovená kapela Půlnoc.

Půlnoc, která vystupovala v letech 1988 až 1993, dnes natěšenému publiku v déle než hodinu a půl trvajícím bloku nabídla většinu svých hitů. Basové kytary, na niž Hlavsa hrával, se ujal původní bubeník Půlnoci Petr Kumandžas. Zpěvačku Michaelu Němcovou dále doprovodili klávesista a zpěvák Josef Janíček, violoncellista Tomáš Schilla, kytarista Jiří Křivka a bubeník Jiří Michálek.

Koncert Deset let bez Mejly, k desátému výročí úmrtí Mejly Hlavsy. Dana Němcová (vpravo) a manželka Jana Hlavsová pokřtily dvojalbum kapely Půlnoc

Underground i Bílý dům

Nedoučený řezník a rocker Hlavsa se narodil v roce 1951. S "Plastiky" si zahrál na utajovaných "podzemních" koncertech i v Bílém domě pro prezidenty Billa Clintona a Václava Havla.

Kromě domovské kapely a DG 307 prošel i skupinou Garáž. Po rozpuštění Půlnoci založil také kapelu Fiction a poté hrál s vlastním projektem Šílenství.

Po úvodní skladbě Podivná kapela pokřtila dvojalbum Kniha noci se záznamem dvou jejích historických koncertů ze sklonku 80. let, které vydala firma Guerilla Records. Album z Hlavsovy "placatky" na alkohol polila vodou, prý svěcenou, vdova po hudebníkovi Jana Hlavsová společně se svou matkou, někdejší disidentkou Danou Němcovou.

Již v úvodu večera přečetl jeho organizátor Vladimír "Lábus" Drápal z Guerilla Records zdravici bývalého prezidenta Václava Havla. Někdejší Hlavsův přítel a obdivovatel jeho písní Havel návštěvníkům popřál, ať si dnešní koncert užijí.

Koncert Deset let bez Mejly, k desátému výročí úmrtí Mejly Hlavsy se konal v Paláci akropolis koncert, kde zahrála i obnovená kapela Půlnoc.

Adresáti listu jeho přání naplnili měrou vrchovatou, když poslouchali přes 20 let staré skladby jako Hochu zlatej nebo Kanárek. Slavný Hlavsův hit Muchomůrky bílé si s kapelou přišel zazpívat i básník Ivan Martin Jirous, který se rovněž ujal role příležitostného moderátora večera a před vystoupením Půlnoci rovněž zarecitoval řadu svých veršů.

Ještě před Půlnocí se na scéně v několika kratších blocích vystřídala také řada muzikantů; většina z nich se kdysi s Hlavsou setkala v různých kapelách. Nejprve sólově vystoupil zpěvák a pianista Psích vojáků Filip Topol, poté zahrál někdejší Hlavsův spoluhráč z kapely DG 307 Pavel Zajíček. Jeho vystoupení s trojicí muzikantů doprovodil projekcí svých snímků fotograf Bohdan Holomíček.

Koncert Deset let bez Mejly, k desátému výročí úmrtí Mejly Hlavsy se konal v Paláci akropolis koncert, kde zahrála i obnovená kapela Půlnoc.

Rok 2010 v obrazech

Své písně představil i někdejší bubeník The Plastic People of the Universe Jan Brabec a poté i dva současní členové této slavné kapely - saxofonista Vratislav Brabenec a kytarista Joe Karafiát. "Občas vystupují jen spolu, a tak jim to zbylí 'Plastici' nerušej'," zhodnotil Jirous.

Autoři: ,