Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obraz Kokoschky Ženský akt před Avignonem se prodal za 8,1 milionů

Kultura

  20:59
PRAHA - Obraz Oskara Kokoschky Ženský akt před Avignonem se na aukci v Praze prodal za 8,1 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla o sto tisíc nižší. Kupec musí navíc zaplatit aukční přirážku 12 procent. Sběratelé projevili zájem i o koláže malířky Toyen, která patří mezi umělce, jejichž malby na tuzemských aukcích dosahují nejvyšších cen.

Obraz Kokoschky Ženský akt před Avignonem se prodal za 8,1 milionů korun. foto: ČTK

Ze 37 oboustranných koláží české surrealistické malířky se prodala zhruba třetina, řekl Vladimír Lekeš, který aukci pořádal. Koláže z malířčiny pozůstalosti šly do dražby s vyvolávací cenou 150 tisíc korun za položku, kterou pořadatel aukce označil jako "motivační cenu".

Vyjádřil tak neopakovatelnou příležitost, která se dražbou sběratelům nabízela. Koláže byly vystaveny na retrospektivě autorky v Galerii hlavního města Prahy v roce 2000.

Nejdráže prodaná díla na českých aukcích

Ženský akt před Avignonem namaloval Kokoschka (1886 až 1980) v roce 1925 při své cestě po jižní Francii, Španělsku a Portugalsku. Na tuzemských aukcích se nejdráže z jeho děl prodal obraz London, Chelsea Reach s panoramatickým pohledem na řeku Temži. V roce 2008 se vydražil za vyvolávací cenu 19,5 milionu korun bez aukční přirážky a je v první desítce nejdráže prodaných děl na českých aukcích.

Kokoschka patří mezi největší světové malíře 20. století. Byl po otci českého původu a na útěku před fašismem prožil v Praze roky 1934 až 1938. Československým státním občanem zůstal až do roku 1947. Válku prožil v anglickém exilu. Od 50. let žil ve Švýcarsku, ale do Anglie, kde poprvé maloval už v letech 1925 a 1926, se vracel.

Aukce pořádaná společností Adolf Loos Apartment and Gallery nabídla díla dalších předních českých autorů, jimiž jsou třeba Josef Navrátil, Jakub Schikaneder, Max Švabinský, Emil Filla, Otakar Nejedlý, George Kars čui František Muzika.

Zajímavostí byl prodej knihovny Sigmunda Waldese (1877 až 1961), bratra sběratele a mecenáše umění Jindřicha Waldese, který podporoval zejména Františka Kupku. Soubor obsahuje 155 knih a byl nalezen ve státní knihovně v Drážďanech a restituován Waldesovými dědici.

Před rokem vydražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery obraz Františka Kupky Tvar modré za cenu 55,75 milionu korun bez aukční přirážky, která byla stanovena výjimečně jen na tři procenta. Dosažená cena téměř třikrát přesáhla do té doby platný tuzemský aukční rekord a v čele žebříčku je dosud.

ČTĚTE TAKÉ

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!