Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Drsný baryton Toma Jonese nadchnul Brno

Kultura

  22:30
BRNO - Koncert napříč žánry předvedl dnes v Brně jedenasedmdesátiletý britský zpěvák Tom Jones. V Kajot Aréně zněl soul, rock, country, blues, gospel i swing. Publikum všech generací Jonesův výkon opakovaně ocenilo bouřlivým potleskem. Tančilo se i přesto, že hala byla upravena k sezení - alespoň v uličkách nebo na ochozech.

Britský zpěvák Tom Jones vystoupil 23. listopadu v brněnské hale Rondo, dnes v Kajot aréně. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Aréna s koncertní kapacitou kolem 5000 míst byla zaplněná přibližně z poloviny. Zcela se ovšem vyprodala místa k sezení přímo pod pódiem, která si - i přes nejvyšší cenu - fanoušci rozebrali nejrychleji.

V první polovině koncertu Jones servíroval publiku v rychlém tempu především své nejznámější písně z různých období. Zazněly skladby Give a Little Love, She's a Lady nebo titulní skladba "bondovky" Thunderball.

Britský zpěvák Tom Jones vystoupil 23. listopadu v Brně.

Jones nevynechal ani úplně první skladbu, kterou kdy nahrál na gramodesku - Chills and Fever z roku 1964. Publikum bouřlivě kvitovalo hit Sex Bomb, jímž se Jones v roce 2000 znovu vrátil na výsluní.

Na pódium létaly květiny

Při první pomalejší skladbě I'll Never Fall In Love Again dostal zpěvák první kytici. Postupně jich přibývalo a fanynky spolu s květinami posílaly na pódium vzduchem i polibky. O tom, že Jones dokáže oslovit všechny generace, svědčila na brněnském koncertě přítomnost teenagerů i devadesátileté důchodkyně. Převažovali však lidé středního věku.

Jonese doprovázela skupina s tříčlennou dechovou sekcí a dvěma sboristkami.

Britský zpěvák Tom Jones vystoupil 23. listopadu v brněnské hale Rondo, dnes v Kajot aréně.

Zpěvák ale ukázal, že si vystačí i s komornějším obsazením. Jímavou píseň bluesmana Johna Lee Hookera Burning Hell odzpíval jen s kytaristou a bubeníkem. Hookerova skladba zároveň zahájila druhou půli koncertu, v níž Jones prezentoval i poslední desku Praise&Blame. Vydal ji loni a nesla se v gospelovém duchu.

Tygr z Walesu

Jones ve své mnohaleté kariéře vyzkoušel mnoho žánrů včetně americké country. Na toto období zavzpomínal v písních Green, Green Grass of Home a Detroit City. Do "mexických vod" zabrousil Jones v písni Delilah. V aranžmá jazzového tradicionálu St. James Infirmary Blues převažovaly dechové nástroje. V závěru koncertu Jones zazpíval například hit You Can Leave Your Hat On. Stejnou píseň mohli Brňané loni slyšet na koncertu Joe Cockera, asi nejslavnějšího interpreta této skladby.

Britský zpěvák Tom Jones vystoupil 23. listopadu v brněnské hale Rondo, dnes v Kajot aréně.

Britský zpěvák s přezdívkou Tygr z Walesu patří už několik desetiletí k největším hvězdám popu a soulu. Do České republiky se vrátil po dvou letech od své poslední návštěvy, při které vystoupil v Praze. Hudebník je nyní na halovém turné po světě. V Brně zpíval poprvé. "Rád poznávám nová místa," řekl publiku a statečně bojoval s výslovností slova Brno.

K poznávacím znamením Jonese patří drsný baryton a neobyčejné charisma.

Britský zpěvák Tom Jones vystoupil 23. listopadu v brněnské hale Rondo, dnes v Kajot aréně.

Pochází z Walesu, proslavil se v Londýně a nyní žije ve Spojených státech. V pop music prorazil v roce 1965. Od té doby prodal více než 100 milionů nosičů.

Autoři: ,

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...