Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ondřej Havelka nejen pro ten dnešní den

Kultura

  9:00
Nahrávky pořízené od počátku osmdesátých let po současnost soustředil trojalbový komplet Ondřeje Havelky nazvaný Platinum Collection.

Ondřej Havelka jako režisér. Na scéně své brněnské Prodané nevěsty foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Svou všestrannost herec, zpěvák a režisér Ondřej Havelka prokázal už mnoha příklady. Naposledy jsme si jeho originální nápady mohli ověřit o Vánocích, když Česká televize uvedla Havelkovu režii pro českokrumlovské historické divadlo zrekonstruované barokní opery.

S tvrzením, že do čehokoli se Havelka pustí, to dělá pořádně, lze jenom souhlasit. Od studijních let zpívá, tančí, šéfuje souboru a režíruje filmové dokumenty i divadlo, s odvahou se pouští do disciplíny jistě ne jednoduché, jakou je operní inscenace. A pokud vydá desku, nepustí do světa žádný nedodělek.

S chápajícím sentimentem

Příkladem může být obsáhlý (15 + 17 + 15 titulů) trojalbový komplet Ondřej Havelka Platinum Collection, který shrnuje zpěvákovu společnou produkci s Originálním pražským synkopickým orchestrem (OPSO) vedeným Pavlem Klikarem i s Havelkovými Melody Makers.

„Kdyby tenhle výběr jeho nahrávek byl ještě dvakrát objemnější, pořád bychom v něm nenašli žádnou řidinu. Už z OPSO si přinesl zvyk nahrávat i ve studiu bez playbacků a toho se držíi v Melody Makers. Když už studiová nahrávka nemůže mít švih koncertu, ať k němu nemá aspoň daleko,“ píše v bookletu Jiří Černý a připomíná, že „lety se Havelka poněkud vzdálil od své původní tenorové výšky i hlasové barvy, trochu ,zbluesovatěl‘. Takové Eight-To-The-Bar vypaluje živě tak, jako by se rozpomněl na své bigbítové začátky.“

Ne každému samozřejmě styl, jaký si ke svému zpívání Ondřej Havelka zvolil už zkraje své kariéry, vyhovuje. Ale ten, kdo přijal jeho pojetí retroswingování, kdo se nebrání interpretaci, jež může evokovat staré časy, kdy swing a jazz k nám teprve přicházely, chápe Havelkův záměr. Jeho verze jsou čímsi na pomezí vlídné parodie (s ní začínal už kdysi v počátečních dobách Ypsilonky) a chápajícího sentimentu po časech, které se už nevrátí, ale jejichž hudební kvalita prosákla do muzikantského povědomí více generací.

Ondřej Havelka: Platinum Collection

3CD
EMI Czech Republik 2011
Sestavil Ondřej Havelka, Sleevenote Jiří Černý

Ondřej Havelka při svém zpívání rozhodně nezapře komediantskou podstatu své osobnosti; při vší pietě, kterou skladbám vzniklým před desítkami let prokazuje, je jeho interpretace živá a povýšená nadhledem současníka. Swingovat ho zjevně baví, je ve svém stylu dokonalý a neohlíží se na módy a trendy, ty přenechává jiným. Nevyhne se už sice asi nikdy opakovanému připodobňování k někdejší sladkobolné eleganci Oldřicha Nového (bylo by zklamáním, kdybychom se na jednom ze tří CD nedočkali Nového hitu Jen pro ten dnešní den), je však mnoho posluchačů, kteří Havelku a jeho Melody Makers právě pro ni vyhledávají.

Nevydané rarity

Havelkovo trojalbum nabízí kompilaci nejlepších kousků původních i převzatých ze světového repertoáru, které se objevily už na jedenácti albech vydávaných postupně od roku 1982 – Stará, natoč gramofon, Jazz&Hot Dance Music, Sám s děvčetem v dešti, Hello baby, Vzpomínky na hvězdný prach, Sing Sing Sing, Mě to tady nebaví, Jen pro ten dnešní den, Pocta George Gershwinovi, Rozvrkočení, a dalších.

Některé nahrávky jsou notoricky známé a občas hrané v rádiích, jiné znějí po čase znovu překvapivě. Jsou tu však i nikdy nevydané verze některých skladeb (Bébé, Beat Me, Daddy, Eight-To-The-Bar). Byť se nesou víceméně v jednom duchu, rozhodně nenudí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat