Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dvořákova Rusalka se v září vrátí do Šárky

Kultura

  17:00
PRAHA - Jedna z nejznámějších operních árií Měsíčku na nebi hlubokém zazní 6. září v pražském přírodním divadle v Šárce na letošním operním představení, kterým bude Rusalka Antonína Dvořáka. V místech původního přírodního divadla vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla.

Renée Fleming jako Rusalka. foto: Aerofilms

Loni představení Čert a Káča navštívilo rekordních 17 tisíc lidí, vstup je zdarma. Zástupce médií o tom za organizátory informovala Renée Nachtigallová.

Jako Rusalka se na open air vystoupení představí Pavla Vykopalová, princem bude Aleš Briscein, vodníkem Luděk Vele. Jako ježibaba vystoupí Kateřina Jakovcová, roli cizí kněžny zazpívá Ivana Šaková. Orchestr opět povede dirigent Jan Chalupecký. Mezi žínkami se objeví i Kateřina Hebelková, která se operního představení v Šárce účastní poprvé. „Určitě se na představení těším, do Čech se na nějaké jeviště vracím po dvaceti letech. I když je to malá role, jsem ráda, že si zazpívám česky,“ řekla Hebelková.

Také předchozí ročníky nabídly slavná česká operní díla. Dvořákova Rusalka se v jedenáctileté obnovené historii lesního divadla hrála v letech 2007 a 2008. Představení tradičně doprovází výstava Mezi stromy, na níž Taťána Součková dokumentuje historii šáreckého divadla od roku 1913.

Autorem libreta romantické pohádkové opery je Jaroslav Kvapil. Byla dokončena v roce 1900, premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle, roli Rusalky jako první zpívala Růžena Maturová. Nejznámější árie z této opery je zpěv Rusalky k Měsíci: Měsíčku na nebi hlubokém, nejznámějším sborem pak píseň Květiny bílé po cestě. Velmi známá je též i árie vodníkova Ubohá Rusalko bledá, dále árie ježibaby Čury mury fuk a prince Vidino divná, přesladká.

Návštěvnost roste

Provoz přírodního divadla v Šárce zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty. Do roku 1922 pak uvedlo 16 inscenací. V dobách největší slávy se do tohoto plenérového prostoru vešlo 10 tisíc sedících diváků, míst k stání bylo osm tisíc. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten a prostorem pro orchestr. Od obnovené tradice divadla v roce 2005 vidělo tamní představení celkem přes 130 tisíc diváků. Návštěvnost těchto oper se neustále zvyšuje. Rozpočet letošní akce, který činí přibližně 1,3 milionu korun, hradí městská část Praha 6.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!