Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osvobozené divadlo jak ho neznáte. Vyjdou archivní i dosud nezveřejněné dokument

Kultura

  18:00
PRAHA - Nejúplnější zvukový komplet o oblíbeném Osvobozeném divadlu Voskovce a Wericha? Zcela určitě. Kolekce nahrávek vychází u hudebního vydavatelství Superphon.

Osvobozené divadlo V + W. foto: Supraphon

Když v roce 2007 vyšel komplet 7 CD z nahrávek Osvobozeného divadla, šlo tehdy o velkou událost. Mezi raritami se objevila řada neznámých záznamů, nehledě na to, že v celku bylo shromážděno vše, co se před oněmi 13 lety z Osvobozeného divadla zachovalo. 

Osvobozené divadlo V + W.
Osvobozené divadlo V + W.

Nyní tento komplet vychází celý, ale doplněný ještě o 25 dosud neznámých výstupů, písní a skečů, různých duplicitních nahrávek a rarit, které objevili od vydání na klasických CD sběratelé a znalci Petr Prajzler, Gabriel Gössel a další.

„Ve třicátých letech minulého století neexistovala jiná možnost nahrávání nežli přímé, tedy bez možnosti střihu. Nahrávka se ve studiu během natáčení pomocí rycí jehly vyrývala do kotouče, vyrobeného z poměrně drahého voskového materiálu. Pokud se stalo, že během natáčení došlo k chybě, nebylo už ji možné opravit. Tento fakt kladl na hráče zvýšené nároky, přesto se ale stávalo, že se některé snímky nepovedly podle představ,“  prozrazuje o duplicitních nahrávkách v obsáhlém bookletu Petr Prajzler.

„Tyto nepoužité nahrávky se nám dochovaly díky tomu, že se z každého snímku po vyrytí do vosku musela vyrobit kovová matrice, a teprve po vylisování vzorkové desky si jej mohli interpreti poslechnout a posoudit. Tyto zkušební desky poté dostávali hráči (a v našem případě i Ježek) jako prezent od firmy, takže se zachovaly i snímky, které nebyly určeny k lisování na gramodesky,“ dodává, kde se nahrávky vzaly.  

„Chybou je míněn například pozdní nástup hráče během skladby, změna v tempu, falešné tóny, výpadek textu u zpěváka atd. U některých duplicitních nahrávek je rozdíl oproti vydaným sotva postřehnutelný, to je případ nahrávek Evropa volá, Peníze nebo život, City Lights, A týden plynul, Hot Fingers a jiné. Jindy jsou to drobnosti, například v písni Budete se smát, že nemohu spát se Jan Werich v závěrečné části zakucká,“ slibuje Prajzler. 

Na kompletu je dokonce 22 orchestrálních skladeb či písní nikdy nevydaných. Vše je navíc obohaceno o datový soubor, obsahující diskografii nahrávek Osvobozeného divadla z let 1929–1938, s podrobným rozpisem nahrávacích frekvencí a obsazení orchestru.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat