Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Philip Glass v Ostravě představí skladbu, která trvá pět hodin

Kultura

  14:00
OSTRAVA - Americký skladatel přijede do České republiky s celým ansámblem.

Philip Glass foto: Nonesuch Records

K výjimečnému vystoupení dojde 16. srpna v rámci festivalu Ostravské dny nové hudby. ČTK o tom za pořadatele informovala Kristýna Konczyna. Slavný autor se zde ukáže za klávesami coby člen souboru The Philip Glass Ensemble.

Koncert se uskuteční v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Skladba s názvem Music In Twelve Parts, která při něm zazní, je dlouhá pět hodin a orchestr ji s přestávkami odehraje celou. Glass se festivalu navíc zúčastní také jako lektor.

Mezi účinkující Glassova sedmičlenného ansámblu patří Jon Gibson (skladatel, saxofonista a flétnista) i fascinující sopranistka Lisa Bielawa. Hudebním ředitelem je všestranný hudebník  a producent Michael Riesman. Do Ostravy přijede soubor z festivalu v Edinburghu.

Od opery k Hodinám

Philip Glass se narodil v roce 1937 a spolu se Stevem Reichem, Terrym Rileyem, Johnem Adamsem a Michaelem Nymanem patří k nejznámějším současným minimalistickým skladatelům. Od 70. let ve svých skladbách používá prvky jako ostinátní opakování současně znějících motivů odlišných délek a postupné prodlužování či zkracování frází, měnící rytmický a melodický obsah.

Jeho pozdější tvorba zahrnuje hudbu komorní, orchestrální, vokální, operní, scénickou i filmovou. Mezi jeho nejznámější díla patří hudba k filmům Hodiny nebo Kundun.

Music In Twelve Parts (1971-74)

Dráhu nejslavnějšího žijícího skladatele současnosti odstartovala právě tato pulsující pionýrská skladba, která přímo předchází spolupráci s Robertem Wilsonem na opeře Einstein on the Beach. Kompozice vznikla přímo pro The Philip Glass Ensemble (založen v New Yorku v roce 1968) a premiéru měla v roce 1975 v Town Hall v New Yorku. Sám tvůrce o ní prohlásil: „Hudba o 12 částech, přestože bude klasifikována nejspíš jako minimalistická skladba, pro mne znamenala průlom a obsahuje mnohé stavebné a harmonické myšlenky, které jsem pak rozvíjel v pozdějších dílech. Je to modulární skladba, jedna z prvních tohoto typu. Má dvanáct částí, které se mohou hrát jak samostatně, tak v jediném dlouhém sledu, nebo je lze libovolně kombinovat.”

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat