Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PÍSEŇ V HLAVĚ: Ticho a výkřiky uzavírají mou píseň

USA

  7:00
Dnes uplynulo čtyřicet let od brutální vraždy chilského písničkáře Victora Jary.

Victor Jara foto: EMI

Jeho slavnou píseň Te recuerdo Amanda přebásnil František Novotný pro Spirituál kvintet jako To, co zbývá, lásko. Jinak se ale zdá, že na někdejší legendu angažovaného folku všichni zapomněli. Jak ve Spojených státech, kde kdysi na jeho počest koncertovaly osobnosti formátu Phila Ochse, Boba Dylana a Joan Baezové, tak u nás, kde se pro své smýšlení hodil do krámu bývalému režimu.

Plavci (dříve Rangers) z jeho skladeb sestavili celý pořad. Vyšel však i ve Světové literatuře a rozhodně nebyl jen smutně směšnou postavičkou. Victor Jara patří k mučedníkům a výjimečným autorům, o osobním charismatu nemluvě. Pusťte si na YouTube těch pár dochovaných snímků  a pochopíte, proč je tenhle uhrančivý bard v Chile národním hrdinou.

Báseň před popravou

12. září 1973, den po sebevraždě socialistického prezidenta Allendeho, kterého podporoval, byl čtyřicetiletý písničkář se stovkami dalších odvlečen vojáky generála Pinocheta na stadion v Santiagu, kde ho čtyři dny týrali a pak zastřelili samopalem. Těsně předtím stačil napsat text končící slovy: „Ticho a výkřiky uzavírají mou píseň.“

Jednomu z přeživších spoluvězňů se verše podařilo propašovat ze stadionu v botě. Pete Seeger je zhudebnil a dal jim název Estadio Chile. Samotný stadion se však dnes jmenuje jinak: Estadio Victor Jara.

Píseň v hlavě každé pondělí

Příště: Magické účinky Kohoutkovy komety

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...