Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PÍSEŇ V HLAVĚ: Klaus Kinski a vibrátor

Kultura

  7:00
Divadlo Archa potemnělo, zpěvák Blixa Bargeld si zapálil gauloisku. Baskytarista Alexander Hacke vyndal z kapsy vibrátor, zapnul ho a přiložil ke strunám svého nástroje.

Všestranný muzikant Alexander Hacke zhudebnil Kinského texty foto: Reprofoto

Tak odstartovala Sabrina, první skladba z alba Silence Is Sexy, které mnoho fanoušků skupiny Einstürzende Neubauten neskouslo, stejně jako o tři roky starší komorní desku Nicka Cavea The Boatman’s Call.

I když jsem tenkrát v první řadě u reprobedny málem ohluchl a uviděl mžitky v barvě vína cabernet sauvignon, o němž se v písni zpívá, lekce s vibrátorem byla v kontrastu se všudypřítomným zklidněním k nezaplacení. „Aby mohl být hluk, musí být nejdřív ticho,“ řekl mi ten, co tu hračičku obsluhoval.

Zlý Villon

A ještě na jednu věc, kterou Alexader vyprávěl, jsem si tuhle vzpomněl. Povídal mi o dávno mrtvém herci Klausi Kinském, na kterého teď konečně prasklo, že byl v životě stejný maniak jako na plátně.

„V Paříži se našel kufr plný Kinského básní,“ líčil Hacke. „Takový jeho posmrtný deník. Hodně to připomíná Francoise Villona. Ale dost zlého, podlého a agresivního...“

Všestranný muzikant Kinského texty zhudebnil a vydal na CD. A mně už zase naskakuje, jak Glen Hansard při jedné ze svých prvních návštěv Prahy nadšeně mluvil o Klausově roli ve filmu Fitzcarraldo, která kapelu Frames inspirovala k stejnojmenné písni.

Kdy jindy použít frázi, že všechno zlé je k něčemu dobré?

Píseň v hlavě každé pondělí

Příště: Svatý Václave, otloukánku české země

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!