Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po bezmála třiceti letech se do Liberce vrací Gogolův Revizor

Kultura

  15:30
LIBEREC - Dlouhých 27 roků museli liberečtí diváci čekat, než na domácí scéně opět uvidí notoricky známý příběh podvodníka z Petrohradu.

Václav Helšus jako hejtman při generálce hry Revizor foto: ČTK

Děj slavné hry Nikolaje Vasiljeviče Gogola je sice pořád stejný, podle dramaturga inscenace Tomáše Syrovátky ho ale zřejmě lidé budou vnímat jinak.

"Zatímco před revolucí Revizor často rezonoval s atmosférou strachu a všeobecným pokrytectvím, dnes z textu vystupuje především téma korupce," uvedl Syrovátko. To podle něj dokazuje, že jde o skvěle napsané dílo. "Dobré divadelní hry nikdy nemají jedno téma. Dávají vyniknout tomu, co my - inscenátoři i diváci - sami cítíme jako svůj vlastní problém," dodal.

Revizor je podle něj lákavý i tím, že nabízí mimořádné herecké příležitosti. Pro pamětníky bude zajímavé srovnat výkon Václava Helšuse, který stejně jako před čtvrtstoletím i nyní bude hrát Hejtmana.

Premiéru naopak v Liberci zažije režisér a umělecký šéf ostravského Divadla Aréna Ivan Krejčí, považovaný za jednu z nejvýraznějších postav současné české režie. I podle něj je pozoruhodné, jak je Gogol čím dál aktuálnější.

Jako v zrcadle

Zkušenost Krejčí získal nedávno při jiné Gogolově hře - Hráč. "Když se v Hráčích karetní podvodníci kasají, že se nebudou živit prací, když se vysmívají zákonům, jichž se však vzápětí, mezitím sami podvedeni, dovolávají. To je vlastně v Revizorovi podobné - je to přesný obraz současného myšlení," uvedl Krejčí.

Při zpracování Gogolových her je podle něj zřejmě potřeba vycházet z toho, že lidé za postavami neustále poznávají konkrétní osoby - hejtmany, primátory, podnikatele. "Všechno musí být stále velmi konkrétní, a přitom nejde o povrchní vnějškovou aktualizaci, o moderní kostýmy a podobně. V Gogolových postavách je ukryt archetyp, a ten když se povede objevit, tak je to úžasná sranda, a nejde vůbec o to, jestli víte, jak hra dopadne," dodal Krejčí.

V hlavní roli Chlestakova se představí Zdeněk Kupka, herec Jihočeského divadla České Budějovice, který v Liberci vystupuje i v úspěšné komedii Testosteron. Dvojici užvaněných statkářů Bobčinskij - Dobčinskij hraje osvědčená klaunská dvojice Tomáš Dianiška a Jakub Albrecht. V rolích manželky a dcery Hejtmana uvidí diváci Štěpánku Prýmkovou, respektive Lenku Langovou.

Revizora uvede divadlo F. X. Šaldy v premiéře v pátek 26. dubna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!