Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po bezmála třiceti letech se do Liberce vrací Gogolův Revizor

Kultura

  15:30
LIBEREC - Dlouhých 27 roků museli liberečtí diváci čekat, než na domácí scéně opět uvidí notoricky známý příběh podvodníka z Petrohradu.

Václav Helšus jako hejtman při generálce hry Revizor foto: ČTK

Děj slavné hry Nikolaje Vasiljeviče Gogola je sice pořád stejný, podle dramaturga inscenace Tomáše Syrovátky ho ale zřejmě lidé budou vnímat jinak.

"Zatímco před revolucí Revizor často rezonoval s atmosférou strachu a všeobecným pokrytectvím, dnes z textu vystupuje především téma korupce," uvedl Syrovátko. To podle něj dokazuje, že jde o skvěle napsané dílo. "Dobré divadelní hry nikdy nemají jedno téma. Dávají vyniknout tomu, co my - inscenátoři i diváci - sami cítíme jako svůj vlastní problém," dodal.

Revizor je podle něj lákavý i tím, že nabízí mimořádné herecké příležitosti. Pro pamětníky bude zajímavé srovnat výkon Václava Helšuse, který stejně jako před čtvrtstoletím i nyní bude hrát Hejtmana.

Premiéru naopak v Liberci zažije režisér a umělecký šéf ostravského Divadla Aréna Ivan Krejčí, považovaný za jednu z nejvýraznějších postav současné české režie. I podle něj je pozoruhodné, jak je Gogol čím dál aktuálnější.

Jako v zrcadle

Zkušenost Krejčí získal nedávno při jiné Gogolově hře - Hráč. "Když se v Hráčích karetní podvodníci kasají, že se nebudou živit prací, když se vysmívají zákonům, jichž se však vzápětí, mezitím sami podvedeni, dovolávají. To je vlastně v Revizorovi podobné - je to přesný obraz současného myšlení," uvedl Krejčí.

Při zpracování Gogolových her je podle něj zřejmě potřeba vycházet z toho, že lidé za postavami neustále poznávají konkrétní osoby - hejtmany, primátory, podnikatele. "Všechno musí být stále velmi konkrétní, a přitom nejde o povrchní vnějškovou aktualizaci, o moderní kostýmy a podobně. V Gogolových postavách je ukryt archetyp, a ten když se povede objevit, tak je to úžasná sranda, a nejde vůbec o to, jestli víte, jak hra dopadne," dodal Krejčí.

V hlavní roli Chlestakova se představí Zdeněk Kupka, herec Jihočeského divadla České Budějovice, který v Liberci vystupuje i v úspěšné komedii Testosteron. Dvojici užvaněných statkářů Bobčinskij - Dobčinskij hraje osvědčená klaunská dvojice Tomáš Dianiška a Jakub Albrecht. V rolích manželky a dcery Hejtmana uvidí diváci Štěpánku Prýmkovou, respektive Lenku Langovou.

Revizora uvede divadlo F. X. Šaldy v premiéře v pátek 26. dubna.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...