Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podle sázek získá Nobelovu cenu Murakami nebo Dylan

Kultura

  14:30
LONDÝN - Milan Kundera mezi favority na Nobelovu cenu za literaturu nepatří, má zatím kurz 67:1 stejně jako například Salman Rushdie.

Laureát Ceny Franze Kafky Haruki Murakami je favoritem Nobelovy ceny za literaturu foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Velkým favoritem na zisk letošní Nobelovy ceny za literaturu je japonský spisovatel Haruki Murakami. Vyplývá to z kurzů, které na jeho vítězství vypsala britská sázková kancelář Landbrokes. Tato firma loni poměrně přesně předpověděla výsledky rozhodnutí Nobelova výboru, když na pozdějšího švédského laureáta, básníka Tomase Tranströmera, vypsala druhý nejnižší kurz.

Japonec Murakami byl mezi favority Nobelovy ceny řazen už v minulých letech. Autor celosvětových bestsellerů, jako jsou romány Norské dřevo či Kafka na pobřeží, jež byly přeloženy i do češtiny, ale letos poskočil na samo čelo sázkařské tabulky s počátečním kurzem 10:1. Sázející mu kurz ještě vylepšili až na dnešních 8:1.

Rozhodne se v říjnu

Hned za Murakamim figuruje zpívající básník Bob Dylan. Ačkoli Landbrokes mu původně nasadili kurz 33:1, sázející mu věří natolik, že se probojoval do špičky předpokládaných kandidátů s kurzem 11:1. V první desítce se kromě něj ocitli například Albánec Ismail Kadare, Američané Philip Roth a Cormac McCarthy nebo syrský básník Adonis. Původem český spisovatel Milan Kundera má zatím kurz 67:1, tedy stejný jako například Salman Rushdie.

Seznam nominovaných na jednotlivé ceny Nobelův výbor nezveřejňuje, uvolnil ale informaci, že letos se v oboru literatury sešlo celkem 210 jmen. O vítězi se rozhodne v druhém říjnovém týdnu, přesné datum ale ještě nebylo oficiálně stanoveno.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!