Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Polaroidem proti času. Snímky Andreje Tarkovského z 80. let půjdou do dražby

Kultura

  6:00
LONDÝN - Zamlžené fotografie už zaniklého světa, které fotoaparátem Polaroid pořídil režisér Andrej Tarkovskij ve svém rodném Rusku a v Itálii během práce na filmu Nostalgie, půjdou v říjnu v Londýně do aukce. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.

Andrej Tarkovskij: Autoportrét. foto: Andrej Tarkovskij

Fotografie ze sbírky, kterou prodává Tarkovského syn a archivář otcova díla Andrej, nejsou technicky dokonalé. Jsou rozostřené, zastřené světlem proniklým závěrkou, či vybledlé do měkkosti akvarelů, ale mají v sobě lyriku a tajemně strašidelnou atmosféru z mnoha filmů Tarkovského - a některé jsou přímo obrazy z jeho děl.

„Tyto fotografie pro něj byly silně osobní,“ řekla Daria Chernenková, vedoucí odboru ruského umění v dražební síni Bonhams. „Jakmile objevil fotoaparáty Polaroid, podle přátel měl nějaký neustále v ruce. A jeho syn vzpomíná, že když jeho otec cestoval, vozil s sebou celou sbírku Polaroidů. A každý snímek byl pečlivě vybrán. Některé mohou být hodně zamlžené, ale jsou to ty, které si chtěl nechat. Fotky, s nimiž nebyl spokojený, pravidelně pálil.“

Polaroid Andreje Tarkovského.

Tarkovského scénárista Tonino Guerra napsal v úvodu do sbírky fotografií, která vyšla v roce 2006: „Tarkovskij často mluvil o způsobu, jakým čas plyne. A tohle je přesně to, co chtěl - zastavit ho, byť jen těmito rychlými snímky z Polaroidu.“ Tarkovského filmy, jako je například Ivanovo dětství, Solaris, Zrcadlo či Stalker, získaly řadu mezinárodních ocenění a uznání od ostatních režisérů. Ingmar Bergman označil Tarkovského za „toho největšího“ a Lars von Trier mu věnoval svůj film Antikrist.

Zároveň měl ale Tarkovskij nekonečné problémy se sovětskými úřady kvůli financím, distribuci a cenzuře. Zemřel v exilu v roce 1986 ve věku pouhých 54 let, což vedlo ke spekulací, zda nebyl zavražděn. Pohřben byl na pařížském hřbitově Sainte Genevi?ve.

Do dražby půjde celkem 257 snímků, které by se mohly prodat až za půl milionu liber (asi 15,6 milionu korun). Do 2. října budou všechny snímky vystavené v londýnské síni Bonhams, a dražba se bude konat 6. října.

Polaroid Andreje Tarkovského.
Jeden z dražených polaroidů Andreje Tarkovského.
Autor: