Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pompidouovo centrum moderního umění otevírá svou první pobočku

Kultura

  20:35
PAŘÍŽ - V Metách ve východní Francii bude v úterý slavnostně otevřena první odbočka světoznámého pařížského Pompidouova střediska moderního umění. Pro veřejnost se muzeum, tvarem vzdáleně připomínající zmačkaný bambusový čínský klobouk, otevře ve středu.

Pařížská galerie Pompidou foto: Shutterstock

Lotrinská metropole si od něho slibuje, že jí zajistí podobný mezinárodní věhlas, jaký zajistila skomírajícímu biskajskému přístavu Bilbau pobočka slavného Gugenheimova muzea v New Yorku.

Jde o první decentralizaci některého z velkých francouzských muzeí. Už za dva roky ale má v Lensu na severu země otevřít brány první odbočka pařížského Louvru.

První pobočka Pompidouova centra v Metách.

Nápad vzešel od někdejšího francouzského ministra kultury Jeana-Jacquesa Aillagona. Šlo jednak o to, vyplnit určité mezery na kulturní mapě Francie, jednak o to, zpřístupnit co nejvíce z 60.000 děl z depozitářů Pompidouova střediska, které jich může současně vystavit nanejvýš 2000.

Tři roky poté, v listopadu 2006, se začalo stavět, a to podle návrhu japonského architekta Šigeru Bana a Francouze Jeana de Gastines. Stavba stála přes 69 milionů eur (1,72 miliardy korun), z nichž většinu zaplatilo město a region.

Nové muzeum poskytuje 5000 metrů čtverečních výstavních ploch a umožňuje ukázat i některá velmi rozměrná díla, jaká v Paříži vystavit nešla. Jedním z nich je obří Picassova opona pro balet Parade z roku 1917, která od svého odhalení v pařížském divadle Châtelet nebyla údajně ve Francii nikdy vystavena.

Zahajovací výstava se jmenuje "Mistrovská díla?" a zahrnuje skoro 800 artefaktů řady velikánů výtvarného umění 20. století - kromě Pabla Picassa třeba Alberta Giacomettiho, Jacksona Pollocka, Maxe Ernsta a Joana Miróa.

Prvních pět dní bude muzeum přístupné zdarma, stejně jako všechny akce doprovázející jeho otevření.

Zřizovatelé muzea doufají, že se stane magnetem nejen pro celou přilehlou oblast Francie, ale i pro nedaleké oblasti Německa a Belgie a pro Lucembursko, kde dohromady žije kolem 10 milionů lidí. Počítají ale i s uměnímilovnými Pařížany - díky superexpresu TGV trvá cesta z Paříže do Met jen 80 minut. Předpokládají, že v příštím roce muzeum navštíví 200.000 lidí. (Do pařížského Pompidouova střediska jich ročně přijde šest milionů.)

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!