Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pompidouovo centrum moderního umění otevírá svou první pobočku

Kultura

  20:35
PAŘÍŽ - V Metách ve východní Francii bude v úterý slavnostně otevřena první odbočka světoznámého pařížského Pompidouova střediska moderního umění. Pro veřejnost se muzeum, tvarem vzdáleně připomínající zmačkaný bambusový čínský klobouk, otevře ve středu.

Pařížská galerie Pompidou foto: Shutterstock

Lotrinská metropole si od něho slibuje, že jí zajistí podobný mezinárodní věhlas, jaký zajistila skomírajícímu biskajskému přístavu Bilbau pobočka slavného Gugenheimova muzea v New Yorku.

Jde o první decentralizaci některého z velkých francouzských muzeí. Už za dva roky ale má v Lensu na severu země otevřít brány první odbočka pařížského Louvru.

První pobočka Pompidouova centra v Metách.

Nápad vzešel od někdejšího francouzského ministra kultury Jeana-Jacquesa Aillagona. Šlo jednak o to, vyplnit určité mezery na kulturní mapě Francie, jednak o to, zpřístupnit co nejvíce z 60.000 děl z depozitářů Pompidouova střediska, které jich může současně vystavit nanejvýš 2000.

Tři roky poté, v listopadu 2006, se začalo stavět, a to podle návrhu japonského architekta Šigeru Bana a Francouze Jeana de Gastines. Stavba stála přes 69 milionů eur (1,72 miliardy korun), z nichž většinu zaplatilo město a region.

Nové muzeum poskytuje 5000 metrů čtverečních výstavních ploch a umožňuje ukázat i některá velmi rozměrná díla, jaká v Paříži vystavit nešla. Jedním z nich je obří Picassova opona pro balet Parade z roku 1917, která od svého odhalení v pařížském divadle Châtelet nebyla údajně ve Francii nikdy vystavena.

Zahajovací výstava se jmenuje "Mistrovská díla?" a zahrnuje skoro 800 artefaktů řady velikánů výtvarného umění 20. století - kromě Pabla Picassa třeba Alberta Giacomettiho, Jacksona Pollocka, Maxe Ernsta a Joana Miróa.

Prvních pět dní bude muzeum přístupné zdarma, stejně jako všechny akce doprovázející jeho otevření.

Zřizovatelé muzea doufají, že se stane magnetem nejen pro celou přilehlou oblast Francie, ale i pro nedaleké oblasti Německa a Belgie a pro Lucembursko, kde dohromady žije kolem 10 milionů lidí. Počítají ale i s uměnímilovnými Pařížany - díky superexpresu TGV trvá cesta z Paříže do Met jen 80 minut. Předpokládají, že v příštím roce muzeum navštíví 200.000 lidí. (Do pařížského Pompidouova střediska jich ročně přijde šest milionů.)

Autor: