Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha hostí dvě filmové přehlídky, severskou a palestinskou

Kultura

  7:00
PRAHA - Předpremiéra dánské tragikomedie Mazel zahájila včera večer v kině Evald šestý ročník festivalu severských filmů Nord fest. Ve Světozoru byly zahájeny první pražské Dny palestinského filmu.

Z dánské tragikomedie Mazel (Teddy Bear) foto: Reprofoto

Festivalu severských filmů Nord fest prezentuje současnou skandinávskou kinematografii a potrvá do 10. října. Nord fest nabídne divákům už pošesté celkem jedenáct snímků. Na tuto akci navážou Dny severu, jejichž třetí ročník bude od 19. října do 4. listopadu například v Městské knihovně a v kině Evald. S diváky zavítá do Dánska, Finska, Norska, Švédska, na Island i Špicberky.

Tragikomedie Mazel, která přehlídku zahájila, vstoupí do českých kin 11. října. Originálně pojatá romance autenticky i s humornou nadsázkou zachycuje různé podoby lásky i niternou potřebu po blízkém člověku: téměř čtyřicetiletý Denis se živí se jako profesionální kulturista a ve svém věku je stále starý mládenec. „Pravou lásku“ odjede hledat do Thajska, kde jej čeká strastiplná cesta erotickými podniky, aby na konci našel ženu, která pod jeho vypracovaným svalnatým tělem objeví i jeho křehké srdce. Na festivalu v Sundance získal Mazel cenu za režii pro Madse Matthiesena.

Palestina není jen boj a násilí

Ve Světozoru byly zahájeny Dny palestinského filmu, které potrvají do 7. října. Dny palestinského filmu jsou první akcí svého druhu v České republice. V Praze a v Brně představí šest snímků, které uspěly na mezinárodních filmových festivalech včetně Cannes, Sundance nebo Berlína. Ty, které pořádající Česko-arabské centrum kulturního dialogu vybralo, se primárně nezaměřují na izraelsko-palestinský konflikt, i když ten nevyhnutelně formuje životy jejich hrdinů. Cílem je představit lidskou tvář Palestinců, s nimiž se běžný Čech nebo Češka setkávají jen jako s objekty zpráv, kde jsou obvykle spojováni s násilím.

Hostem včerejšího zahájení byl režisér Elia Suleiman, držitel Ceny poroty MFF v Cannes a držitel ceny Evropské filmové akademie.

Autoři: ,