Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražské ulice oživí velké fotografie

Kultura

  13:59
PRAHA - Pražská zákoutí v květnu oživí velkoformátové fotografie světových měst od Jiřího Turka. Kampu ozdobí například Benátky, Staré Město zase francouzská metropole. Část expozice s názvem CityLAB budou hostit i organizátoři projektu Leica Gallery Prague a České centrum v Rytířské ulici.

V Praze se velké fotografie v ulicích objevují - výstava na Kampě v roce 2010. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"CityLAB čítá přes 140 fotografií. Představíme je tentokrát netradičně i mimo komorní prostory galerií, v ulicích, parcích, nábřežích a náměstích, kde budou vždy korespondovat s příslušnou městskou části," řekla Ivana Kubičková z Leica Gallery Prague.

Jiří TurekHlavní výhodou netradiční instalace podle pořadatelů je, že snímky budou mít možnost oslovit daleko širší spektrum lidí. "Náhodní kolemjdoucí, turisté i Pražané se tak budou moci přenést do atmosféry Londýna, Stockholmu, Barcelony nebo Istanbulu," doplnila Kubičková.

K fotografiím budou texty v daném jazyce
Velkoplošné barevné i černobílé tisky budou doprovázet výňatky z vybraných próz jednotlivých států v jejich jazyce, spolu s českým a anglickým překladem.

Jiří Turek vystudoval Institut výtvarné fotografie. Na dráhu profesionálního fotografa se vydal na počátku devadesátých let, kdy pracoval jako fotoreportér pro MfDnes. V letech 2002 až 2006 působil v New Yorku, kde díky Českému centru vystavoval i v prestižní galerii Leica, která má svou pobočku i v centru Prahy.

Rolling Stones, David Bowie a Sting
Fotografie Jiřího TurkaBěhem pobytu ve Spojených státech fotil kromě reklamy i pro prestižní magazíny, v hledáčku jeho fotoaparátu se tak ocitly ikony světové populární hudby včetně Rolling Stones, Davida Bowieho a Stinga. V posledních letech se ale Turek vrací zpět ke klasickým reportážím a černobílé fotografii.

Výstava uměleckých fotoreportáží světových měst Jiřího Turka začíná 6. května a končí 12. června. Více informací najdou zájemci na www.lgp.cz a na stránkách Českého centra v Praze.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat