Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prezident Blaník. Tvůrci celovečerního filmu musí mít připravených několik různých konců

Kultura

  16:00
Tvůrci celovečerního snímku Prezident Blaník, jehož hlavním hrdinou je lobbista Antonín Blaník (Marek Daniel), dokončí svůj film v rekordním čase. Příběh filmu navazujícího na úspěšný seriál se odehrává na pozadí skutečných událostí druhé přímé volby prezidenta České republiky. Filmaři musí být připraveni na různé varianty výsledku prezidentských voleb, tak aby se pár dnů po oznámení jména prezidenta dostala do kin verze filmu zachycující aktuální výsledek. Film se dostane do českých kin 1. února 2018.

Budoucí prezident České republiky? Marek Daniel jako Tonda Blaník. Snímek Prezident Blaník (2018). foto: Marek Novotný

Antonín Blaník (Marek Daniel) je jedním z nejvýznamnějších lobbistů v zemi. Pracuje pro politické strany, pro samotného prezidenta a hlavně sám pro sebe. Jednoho dne se rozhodne, že už je na čase vystoupit z politického zákulisí, a oznámí kandidaturu na funkci prezidenta České republiky.

Kampaň, ve které s pomocí tajemníka Žížaly (Michal Dalecký) a asistentky Lenky (Hálka Třešňáková) naslibuje lidem, co jim nikdo nemůže dát, má úspěch. Tondova kandidatura však skončí dřív, než začala, protože Žížala nedoručí na ministerstvo včas podpisové archy. Jenže to by nebyl Tonda Blaník, aby si s takovou „nepříjemností“ neporadil. Je přece ještě dost jiných kandidátů a do Tondovy hlavy nikdo nevidí… Příběh filmu navazujícího na úspěšný seriál se odehrává na pozadí skutečných událostí druhé přímé volby prezidenta České republiky. Vystupuje v něm celá řada reálných aktérů českého politického a společenského života.

Fiktivní lobbista Blaník se dostane na plátna. Režisér Najbrt natočí film prezidentské kandidatuře

Celovečerní film sice navazuje na kultovní internetový seriál, kteří diváci znají z internetové televize Stream.cz, ale rozdíl oproti seriálu je nejen ve filmovějším stylu snímání, natáčení probíhá například ve formátu cinemascope a tvůrci využívají jiné lokace a řadu exteriérů. Zároveň neřeší jednu konkrétní kauzu, ale sledují kontinuální příběh kandidatury Tondy Blaníka na prezidenta a jeho následné vypořádání se s neúspěchem. Nahlíží také do soukromí postav a celý děj je více zapojený do skutečného dění na politické scéně.

Prezidentská kampaň v plném proudu. Marek Daniel jako Tonda Blaník. Snímek...
Všechno je třeba řádně oslavit. Snímek Prezident Blaník (2018).

Na vznik celovečerního filmu přispělo i 3 219 fanoušků Tondy Blaníka, kteří získali vstupenky na VIP předpremiéry, budou se moci zúčastnit prohlídky Pražského hradu s Lenkou a Žížalou nebo si mohli pořídit třeba legendární boty hlavního hrdiny s podpisem. 

Prezident Blaník 

Režie:  Marek Najbrt

Scénář: Tomáš Hodan, Robert Geisler, Jan Bartes, Benjamin Tuček, Marek Najbrt

Kamera: Jan Baset Střítežský, Martin Štěpánek, Havel Parkán

Střih: Michal Hýka

Zvuk: Jan Štindl

Hudba: Midi Lidi

Architekt: Jan Novotný

Výtvarník kostýmů: Michaela Daniel Huffsteter

Umělecký maskér:  Veronika Reihs

Hrají: Marek Daniel, Michal Dalecký, Halka Třešňáková a další

Autor: