Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prorazí Občan K. do světa? Rozhoduje se v Amsterodamu

Kultura

  17:00
AMSTERODAM - Jubilejní dvacátý pátý ročník mezinárodního filmového festivalu IDFA v Amsterodamu uvádí i vybrané české dokumenty.

Bezksichťák. Vedle členů umělecké skupiny Ztohoven v dokumentu vystupuje i tento anonymní občan bez tváře. foto: Reprofoto

V sekci Reflecting Images: Masters určené veřejnosti se v Amsterodamu promítá snímek Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové, režisérčin nejdelší časosběrný projekt.

Projekt její dcery, producentky a režisérky Hany Třeštíkové Evropské manželské etudy byl jako jediný ze střední a východní Evropy vybrán k prezentaci před zástupci evropských televizních společností. A v neveřejné sekci Docs for Sale – trhu pro odbornou veřejnost jsou uváděny ještě další dva české dokumenty, Občan K. a Tomorrow Will Be Better.

37 let natáčení. Soukromý vesmír je nejdelší časosběrný projekt Heleny Třeštíkové.

37 let natáčení. Soukromý vesmír je nejdelší časosběrný projekt Heleny Třeštíkové.

Snímek Občan K. režiséra Michala Dvořáka dokumentuje zatím poslední a nejrozsáhlejší akci známé české výtvarné skupiny Ztohoven, a sice vzájemnou výměnu občanských průkazů a vystupování před úřady pod cizí identitou. Premiéru měl na letošním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, do českých kin vstoupil počátkem listopadu. Účast na festivalu IDFA je jeho prvním krokem k zahraniční distribuci. „Na festivalu jsou přítomni zástupci důležitých distribučních společností z celého světa a některé již projevily o film zájem,“ uvedla producentka filmu Hana Třeštíková.

Dostat svůj film na zahraniční trhy se snaží i Martin Bartulík, producent a Martin Přívratský, režisér dokumentu Tomorrow Will Be Better. „Je to pro nás jediná šance, jak tento film zaplatit, protože kromě několika málo partnerů tento film prakticky financujeme z vlastních zdrojů," říká Přívratský. Je to ale jeden z mála českých filmů, který je dobře srozumitelný i v cizině a tak Martin Přívratský doufá, že zájemce o film najde. Tomorrow Will Be Better dokumentuje jeden rok života jednoho z top světových jezdců Freestyle Motocrossu Libora Podmola. Film byl uveden v českých kinech v květnu letošního roku.

Horor mezi mrtvými rybami

Přehlídka IDFA, jejíž letošní 25.ročník se koná od 14. do 25.listopadu, je největší a nejvlivnější forum pro tvůrce dokumentárních filmů, producenty a investory v Evropě. Každoročně se na něm prezentuje nejen množství kvalitních filmů se závažnými společenskými tématy, ale také inovativních děl z hlediska formy a provedení. Jedním z nejvýraznějších filmů v tomto ohledu a také beznadějně vyprodaných je snímek britsko-francouzské dvojice Luciena Castaing-Taylora a Vérény Paravel s mystickým názvem „Leviathan“ podle biblické mořské nestvůry.

Leviathan, režie Lucien Castaing-Taylor a Véréna Paravel

Leviathan, režie Lucien Castaing-Taylor a Véréna Paravel

Téměř hororový dokument natočený na americké rybářské lodi s pomocí malých kamer upevněných na přídi lodi, někdy na tělech rybářů či vhozených mezi mrtvé ryby nebo plujících pod vodou dává divákovi plastický surový obraz života a smrti na moři. Dokument  je oproštěn od hudby, rozhovorů nebo komentářů. Jenom zvuky motorů, narázy vln, drnčení řetězů a pokřiky rybářů tvoří zvukový doprovod této dramatické přírodní podívané. Celkovou atmosférou a provedením je tento snímek někdy přirovnáván ke slavnému Vetřelci režiséra Ridley Scotta. Film byl vyroben ve škole dokumentárních filmů SEL (Sensory Ethnography Lab), kterou režisér Lucien Castaing-Taylor založil při Harvardské univerzitě.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat