Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Radiohead opět útočí na vrchol

Kultura

  11:19
O výroční cenu za nejlepší britskou desku posledních dvanácti měsíců, Mercury Music Prize, se uchází dvanáct nominovaných.

Thom Yorke z Radiohead. Kapela se v nominacích objevuje poprvé, šance má velké.

Mercury Music Prize je vedle zavedených Brit Awards a oblíbených NME Awards nejvýznamnější britské hudební ocenění. Letošních dvanáct nominovaných vybrala porota ze seznamu 240 desek, jež za poslední rok ve Velké Británii vyšly.

„Pro britskou hudbu to byl velmi bohatý rok. Navíc jsme vybírali z obrovského množství hudební invence a originality. Je skvělé, že je v muzice pořád co objevovat a o co stát,“ komentoval letošní ročník člen poroty Simon Frith.

Arctic Monkeys nechybí
V seznamu dvanácti nominovaných se poprvé (!) od roku 1992 objevují Radiohead se svou poslední deskou In Rainbows. Ta už posbírala řadu cen v anketách, uváděných na začátku roku; americký magazín Rolling Stone se je nerozpakuje označit za „nejlepší koncertní kapelu“ už v polovině roku ve svých žebříčcích, které průběžně aktualizuje po celý rok.

Překvapením není ani nominace desky Untrue Williama Bevana, vystupujícího až dosud prakticky v anonymitě pod aliasem Burial; kritikové neopomněli ani společnou desku Roberta Planta a Alison Kraussové. Za ženy se v nominacích objevila Adele, velký britský objev posledních měsíců, „folkařky“ Laura Marlingová a Rachel Unthanková s kapelou Winterset a soulová zpěvačka Estelle.
Mercury Music Prize (nominace 2008)

Adele - 19
British Sea Power - Do You Like
Rock Music?

Burial - Untrue

Elbow - The Seldom Seen Kid

Estelle - Shine

Laura Marling - Alas,
I Cannot Swim

Neon Neon - Stainless Style
Portico Quartet - Knee Deep
in the North Sea

Rachel Unthank and the
Winterset - The Bairns
Radiohead - In Rainbows

Robert Plant & Alison
Krauss - Raising Sand
The Last Shadow Puppets -
Age of the UnderstatementThe Last Shadow Puppets je projekt Alexe Turnera z Arctic Monkeys, kteří Mercury získali za svůj debut před dvěma lety, Elbow je zavedené „britpopové“ jméno, podobně jako British Sea Power. Elektroniku zastupují Neon Neon, jazz zase Portico Quartet.

Prodali pár kusů? Nevadí Vítěz ankety získá cenu v hodnotě 20 000 liber. Seznam je navržen úzkou skupinkou lidí z hudebního průmyslu a jen málo odráží aktuální hudební trendy. Vítězství navíc neovlivní počet prodaných desek, ohlasy kritiků, umístění v žebříčcích nebo příslušnost k labelu. Už nominace je záležitostí prestiže, ale ani vítězství obvykle nezaručí déletrvající úspěchy.

Celý proces výběru bývá často kritizován za nereflektování aktuální hudební scény (typické pro rok 1994, kdy se - prakticky na vrcholu popularity - úplně přehlédly desky od Blur, Pulp i Paula Wellera, stejně jako zůstala opomenuta Music for the Jilted Generation od Prodigy, a vyhráli houseoví M People), nebo zařazování interpretů bez minimální šance tuto scénu ovlivnit.

V roce 1999 se v seznamu objevili i Black Star Liner a Talvin Singh, pro které si média vytvořila vlastní, ovšem neexistující škatulku „asian underground“, přičemž anketu vyhrála deska druhého jmenovaného Ok, jíž se nikdy neprodalo více než pár kusů.

To se ovšem v případě, že letos ocenění opravdu obdrží favorité Radiohead, stát nemůže.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!