Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Nebezpečné trio Dim Locator točilo živě a naostro

Kultura

  10:00
Ačkoli členem kapely Dim Locator, jež vydala první album Six Miles Deep, není jediný Čech, k našemu posluchači má blízko. Její frontman Phil Shoenfelt je ostatně v Praze usazen už dlouhou řadu let.

Dim Locator foto: archiv skupiny

Dim Locator, kapela nazvaná podle písničky slavné postpunkové kapely Nicka Cavea The Birthday Party, je vlastně jedním z mnoha hudebních projektů jejích členů, kteří patří na hudební scéně mezi zkušené veterány.

Basista Dave Allen a bubeník Chris Hughes, oba Australané, dlouhá léta průběžně spolupracují s krajany, žijícími stejně jako oni hlavně v Berlíně, například Hugem Racem nebo Mickem Harveym. Brit Phil Shoenfelt má v Česku svůj hlavní projekt Southern Cross a působil (mj.s Hughesem) také ve skvělé kapele Fatal Shore.

Všechna ta seskupení, včetně Dim Locator, mají nejednoho společného jmenovatele: kořeny v přímočarém rocku, v punkem poučeném přístupu, v temnějším, vlastně svým způsobem bluesovém výrazu a sklonu k psychedelickým postupům. A příznačná je pro ně i jistá živelnost, jež se projevuje zejména v živém projevu. Na prvním dlouhohrajícím albu Dim Locator (doposud vydali jen jeden singl a EP) Six Miles Deep si právě jí užijeme dosyta.

Covery i vlastní songy

Nahrávka byla pořízena na koncertě v lipském klubu die naTo a vydal ji berlínský nezávislý label Moloko+.

Dim Locator kromě vlastních skladeb přizpůsobují svému syrovému triovému zvuku i čtyři převzaté písně. V úvodních dvou se obracejí ke stejně naladěným Australanům Beasts of Bourbon (I Don’t Care About Nothing Anymore), resp. These Immortal Souls (I Ate Knife, píseň, kterou ve studiové verzi vydali Dim Locator na svém prvním singlu). V dalších se obracejí na britskou scénu 70. let k Hawkwind (Orgone Accumulator) a Pink Fairies (Do It).

Vlastní skladby korespondují s dosavadní tvorbou členů kapely, tedy zejména Phila Shoenfelta, který je jako kytarista a zpěvák nejvíc „na uších“. Závěrečná Touch by například klidně mohla být z repertoáru Fatal Shore (jako je z něj titulní Six Miles Deep). Nejcennější na nahrávce je ale její přímočarost. Nenaleštěnost. Možná až nebezpečnost. Ne, tahle trojice si na nic nehraje. Protože nemusí.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat