Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Policisté jako rybáři u řeky plné sajrajtu: v republice Rath se nekrvavá loupež stala normou

Kultura

  8:00
Literární kritik Jiří Peňás recenzuje knihu Operace Rath, která popisuje pozadí největší korupční aféry novodobé české historie. „Kniha je přitom i jaksi nadějná. Je to hold práci těch urputných mužů a žen, kteří se do případu zakousli a nenechali se od něj odehnat. Ti snad také v této zemi existují,“ píše Peňás.

ODPOSLECHY. Jedno z cédéček, na něž Útvar zvláštních činností uložil monitorované hovory mezi Davidem Rathem a jeho spolupracovníky foto: Radek Kedroň, Lidovky.cz

Dobrá kniha o zločinu by měla mít dva cíle. První byl měl být co nejpřesnější popis zločinu v jeho celku. Druhým cílem je pak vzbudit správné mravní rozhořčení a naději, že právo – přese všechny překážky – zvítězí. Když ne teď, tak jednou jistě.

Oba dva cíle naplňuje kniha Radka Kedroně Operace Rath, s podtitulem Pohled do zákulisí policejního vyšetřování (ukázku si přečtěte ZDE). Je důsledná v tom, s jakou pečlivostí a podrobností, jež se však nestane únavnou nebo chaotickou, sleduje zrod, vývoj a vyústění největšího korupčního případu novodobé české historie. A je přesvědčivá v tom, jak umísťuje kauzu do prostoru české reality, která je v mnoha ohledech znepokojivá, ale cosi jako vůle po spravedlnosti z ní také úplně nezmizelo.

Kedroňova kniha je zajímavá i literárně. Případ Ratha – a jeho kompliců – je totiž při vší skandálnosti málo dramatický. Chybí v něm spektakulární činy, chybí v něm mrtvola, nikdy se v něm ani nevystřelilo. Všechno to de facto byly zločiny na papíře, zločiny falešných cifer a spikleneckých domluv. Až na slavné efektní zakončení s lahvemi vína, které se zázrakem proměnily v miliony, tu není vlastně žádný aktivní děj, žádné skutečné drama. Vlastně je tu drama! Spočívá v trpělivém „vysezení“ vajec zločinu. To tkví v použití jediné možné metody, tedy v odposleších. Jejich upotřebení je přitom samo o sobě dramatem. Na jeho utajení závisel zásadně úspěch akce a možná odplata. Byl to vlastně tanec slepých mezi zločineckými vejci, z nichž se může – nebo nemusí – něco vyklubat. „Hudba“ toho tance byla přitom často nesnesitelná i plná blábolení. Mezi ním se však občas vynořilo cosi, na co člověk na druhém konci netrpělivě čekal. Vyšetřovatelé byli jako rybáři u temné řeky plné sajrajtu. Museli tam však čekat, neboť věděli, že se dočkají.

Kniha Operace Ratha - Pohled do zákulisí policejního vyšetřování vyšla 17. srpna 2015.

Radek Kedroň (vede server Lidovky.cz) seděl ještě jednou u oné kalné řeky a sepsal vše do napínavého příběhu. Vyslechl hodiny úmorných odposlechů, rozhovorů, které vedla proslulá dvojice Kott–Pancová, jež dirigoval David Rath, ta postava české politiky, která chtěla být démonen, ale byla ve skutečnosti malým chamtivcem. Kedroň den za dnem rozplétal a zase splétal dialogy či trialogy spiklenců, komentoval je a interpretoval, doplňoval kontextem a zasazoval dění do souvislostí. Dal tedy pohlédnout do modelu „republiky Rath“, kde se nekrvavá loupež stala normou a zločin formou společenského života. Chamtivost aktérů šla ruku v ruce s jejich pocitem moci a neodstranitelnosti. Rada vzájemné zločinecké pomoci opanovala kraj, přičemž je nejednou naznačeno, že nejde o středočeskou výjimku.

Kedroňova kniha je přitom i jaksi nadějná. Je to hold práci těch urputných mužů a žen, kteří se do případu zakousli a nenechali se od něj odehnat. Ti snad také v této zemi existují.

Kniha, která vznikala na serveru Lidovky.cz

Operace Rath. Pohled do zákulisí policejního vyšetřování Praha, Vyšehrad 2015. 264 str.

Autor knihy Operace Rath, vedoucí serveru Lidovky.cz, sledoval pozadí největšího korupčního případu novodobé české historie více než tři roky. Shromáždil dokumenty z vyšetřování, zpovídal státní zástupce, detektivy i svědky.

Externí obrázek

Externí obrázek

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...