Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

RECENZE: Labyrint III. Detektivní pes se novým kouskům nenaučil, ale kousat stále umí

Kultura

  18:00
PRAHA - Major Remeš (Jiří Langmajer) vraha dopadl a dost možná poslední série Labyrintu skončilo. Režisér Jiří Strach v ní nabídl divákům poctivou porci toho, co mají rádi. Na vítaný výstup z komfortní zóny ale nedošlo. Recenze neprozrazuje části děje seriálu.

Část nové party majora Remeše. Seriál Labyrint, třetí řada (2018). Režie: Jiří Strach. foto: Česká televize

Všechno je jinak, ale vlastně stále stejné. Major Remeš dostal do vínku nový tým, který ale snad až příliš připomíná ten minulý. Vrah má sice jiný motiv, ale stejně jeho řádění zalije fanoušky celé série vlnou hřejivé nostalgie. Rozuzlení je nečekané, ale po prvních dvou sériích těžko šokující. Labyrint ve třetí sérii kráčí cestou řemeslně dokonale odvedené pohodlnosti, ale v jádru je to stále výborná detektivka.

Komu Miroslav Donutil volá? Seriál Labyrint, třetí řada (2018). Režie: Jiří...
Seriál Labyrint II. Jan Hájek.

Seriál výborně pracuje s napětím a strachem (shoda se jménem režiséra čistě náhodná). Už na tiskové konferenci před uvedením seriálu herci říkali, že nejděsivější jim na celém třetím Labyrintu přišel fakt, že by se to celé mohlo stát. S tím nelze jinak, než souhlasit. Náboženský fanatismus je v podání seriálu uvěřitelný do takové míry, že je divákovi až nepříjemně. To je ale ostatně devizou každé ze tří sérií.

Vyšlapané cestičky

Bezhlavé tělo a ponorka. O vraždě novinářky Wallové vznikne kriminální seriál

Relativní slabinou seriálu je to, že se drží pohodlné cesty, kterou si vyšlapal již první sérií - vražda, policejní tým na stopě, těla se kupí, postavy jsou nečitelné a finální rozuzlení je šokující takovým tím divácky potěšujícím způsobem. Když už ale dál seriál nemá čím překvapit, protože odmítá zkoušet nové postupy, tak už zbývá jen přitlačit na brutalitě samotných vražd. V tom Labyrint po očku čím dál tím více pomrkával na velikány severských krimi.

Když režisér Jiří Strach oznámil, že třetí série Labyrintu je jeho poslední, diváky to jistě zamrzelo. Ono je to tak dobře, protože se říká, že odejít by se mělo v nejlepším. Po tři série Labyrint představoval jeden z vrcholů české televizní produkce, ale ke své smůle nikdy nezkusil nic nového. Příště už by to tak docela stačit nemuselo.

LABYRINT III

Režie: Jiří Strach
Scénář: Petr Hudský
Námět: Petr Hudský, David Ziegelbauer
Kamera: Martin Šec
Vedoucí projektu a dramaturgie: David Ziegelbauer
Výkonný producent: Karel Komárek
Hrají: Jiří Langmajer, Lenka Vlasáková, Miroslav Donutil, Petr Stach, Denisa Nesvačilová, Michal Dalecký, David Švehlík, Radek švec, Vladimír Kratina a další.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!