Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Rozklíčování Shakespeara vzbudilo ve světě velký rozruch. Takovou mediální smršť jsem nečekal, říká Petr Plecháč


Petr Plecháč | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Rozhovor Premium
Které pasáže v Shakespearově hře Jindřich VIII. napsal sám Shakespeare a které ne? Petr Plecháč to na základě počítačové analýzy dat rozklíčoval. A vzbudil tím velký rozruch nejen ve vlasti samotného největšího světového dramatika.

Lidovky.cz: Máte doktoráty z teorie literatury a z matematické lingvistiky, což jsou na první pohled zcela odlišné disciplíny. Co mají společného matematika, programování a verše?
Versologie je vlastně lingvistika určitého literárního žánru. Veršování má svoji gramatiku a větnou skladbu, to přesně versologie zkoumá. Když jsem začal psát diplomovou práci o českém rýmu, napadlo mě, že spoustu práce by za mě mohl dělat počítač. Přece nemůže být tak těžké naprogramovat něco, co najde rýmy, abych je nemusel hledat ručně. A tak jsem začal programovat. Díky tomu jsem zjistil, že velká část versologie se dá automatizovat. Navíc versologie je sama o sobě velmi formální disciplína, a čím víc jsem se posouval směrem k formálnější stránce versologie, tím víc jsem se začal blížit k matematické lingvistice.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.