Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Marek Eben v paruce či ‚čertovská StB‘. Sváteční pohádky lákají na netradiční příběhy i osvědčené klasiky

Marek Eben, Eva Josefíková a Matouš Ruml. Pohádka Princezna a půl království (2019). Režie: Karel Janák. foto: Česká televize

PRAHA - Sváteční nálož nových pohádek přináší tradičně Česká televize. Letošní hlavní pohádkou bude Princezna a půl království režiséra Karla Janáka, která se chlubí tím, že „začíná, kde jiné pohádky končí.“ Svou televizní premiéru si odbude i Čertí brko s Janem Cinou v hlavní roli. Komu novinky nesednou, může dát přednost tradičním alternativám.
  5:00aktualizováno  7:26

Honza zabil draka a získal princeznu. Normálně by zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Ne však v pohádce Princezna a půl království. Odvážný mladík (Matouš Ruml) je tak trochu buran a svými nevybranými způsoby princeznu Kateřinu (Eva Josefíková) odpuzuje. Jenže královský slib platí a chystá se svatba. Princezna ze zoufalství uteče do sousedního království za králem Egonem, ale od podlého vládce ji čeká jen žalář. Honzu tentokrát čeká ještě větší výzva, než byla oheň dštící saň. 

Na pohádce klasického stylu spolupracoval režisér Karel Janák se scenáristou Petrem Hudským. Spolu jsou podepsaní i pod vánoční pohádkou z roku 2015, velmi dobře přijatým Korunním princem s Patrikem Děrgelem v hlavní roli. Film byl nominován na Českého lva  v kategorii nejlepší televizní film nebo minisérie. I letošní pohádka by tak mohla dopadnou dobře. Dalším tahákem Princezny a půl království je i Marek Eben. Jeho postava učitele dvorské etikety Valeriána je jeho první nemoderátorskou televizní rolí po zhruba dvaceti letech. Pohádku uvede Česká televize na Štědrý den v 19:00.

Marek Eben, Eva Josefíková a Matouš Ruml. Pohádka Princezna a půl království (2019). Režie: Karel Janák.

Upiš se brkem

Bonifác (Jan Cina) je tak trochu čertovské motovidlo ne nepodobné čertovi Jankovi (Ondřej Vetchý) z oblíbené klasiky S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana. Když se v městečku Pytlov porouchá kouzelný brk zapisující lidské hříchy, musí Bonifác na místo doručit brk nový. To je mu ale ukradeno. Aby se z jeho života nestalo peklo, musí vzít Bonifác pekelný rozum do hrsti. 

Počáteční příměr hlavního hrdiny s čertem Ondřeje Vetchého není náhodný. Vetchý totiž v Čertím brku zažil pekelnický kariérní postup a stal se rovnou Luciferem. Čertí brko může být, chcete-li, velmi volným pokračováním Bočanovy klasiky. 

RECENZE: Pohádka Čertí brko. Češi varují před populismem

To, že pohádka nenásilnou formou připomíná českou historii, psaly Lidové noviny i v recenzi po loňské kinopremiéře filmu. „Soupis hříchů slouží v pohádce uchvatitelům moci k umlčení oponentů a k jejich zavázání ke spolupráci, právě jako za časů StB. K tehdejší, ale zároveň samozřejmě také k dnešní době odkazuje zneužití dalších kouzel, díky nimž mohou vládci lidem slibovat snadný život, ten je však vždy nakonec draze zaplacený. To je nadčasová pravda, na kterou není dobré zapomínat,“ napsal Marcel Kabát. 

Snímek uvede Česká televize 25. prosince ve 20:00. 

Pohádka Čertí brko režiséra Marka Najbrta (2018).

Geologie zábavou

Třetí pohádkovou novinkou je česko-slovenská koprodukce Čarovný kamínek. Ta opustí svět vysoké dvorské etiky i vaření hříšníků v kotlích. V této pohádce se králové lesní říše se rozhodnou svým poddaným Sebele a Bendegůzovi (Zuzana Bydžovská a Ady Hajdu) svěří kámen plnící přání. Aby se rozhodli, komu z nich mocná věc připadne, rozhodnou se vsadit. Dají kámen lidem a pokud ho ti budou používat k dobrým skutkům, připadne kámen Sebele. V opačném případě ho uchvátí zlý Bendegůz. 

„Jak se nám už několik let potvrzuje, pohádkové příběhy našich slovenských sousedů jsou pro televizní diváky příjemným zpestřením našeho svátečního vysílání, protože nabízejí zvláštní poetiku, jinou než jakou vidíme v našich klasických českých pohádkách s princeznami, princi a umouněnými čerty,“ vysvětlila Marča Arichteva, kreativní producentka za Českou televizi. Pohádku diváci uvidí 27. prosince ve 20:00. 

Pohádka Čarovný kamínek (2019). Režie: Kristína Herczegová.

Komu o vánočních svátcích nesedne ani jedna z novinek, ten má na výběr z klasiky. Hned na Štědrý den mají diváci možnost vidět Byl jednou jeden král (ČT1), Prince Bajaju (Prima), Princeznu se zlatou hvězdou (Nova), Anděla Páně 2 (ČT1), Tři bratry (Nova) nebo kultovní obranu proti zlodějům Sám doma (Prima).