Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

S Nocí divadel přijde i Ferdinand Vaněk

Kultura

  14:30
PRAHA - Příznačně v předvečer výročí 17. listopadu se na scéně Divadle v Řeznické objeví postava nejslavnějšího českého disidenta, spisovatele Ferdinanda Vaňka. Havlův hrdina ožije v inscenovaném scénickém čtení hry Rest autora Marka Hejduka, který si za ni odnesl nominaci na Cenu Alfreda Radoka.
Divadlo (ilustrační foto).

Divadlo (ilustrační foto). foto: Reprofoto

Hra Rest volně navazuje na Audienci Václava Havla a nabízí divákům "porevoluční" osudy postavy her nejen Havlových, ale i Pavla Kohouta a dalších dramatiků.

Několik let po změně režimu trápí Ferdinanda Vaňka prohlubující se nedostatek peněz a chybějící inspirace ke psaní, ale jinak žije celkem poklidně. To se však změní, když jako ten, kterému minulý režim tolik vzal, dostane nabídku stát se ředitelem Ústavu. V čele této instituce by měl přímý vliv na to, co se "o nich" bude vědět. Ale věci jsou trochu jiné, než by se na první pohled mohlo zdát.

"Skutečně poslední aktovka ze života spisovatele Ferdinanda Vaňka", jak zní podtitul Restu, se dostala až do finále dramatické soutěže o Ceny Alfreda Radoka 2012 a v Divadle v Řeznické zvítězila v soutěži divadla o nejlepší autorský text.

ČTĚTE TAKÉ

Geneze hry je přitom trochu zvláštní. Autor Marek Hejduk hru dopsal jen několik hodin předtím, než zemřel duchovní otec Ferdinanda Vaňka Václav Havel. První scénické čtení Restu se konalo letos v polovině dubna, týden po odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana. A tentokrát tedy zazní skandování "Vaněk, Vaněk, Vaněk" jen o den dříve, než před čtyřiadvaceti lety na Národní třídě takto znělo jméno jeho stvořitele.

S posledním bojem nejslavnějšího disidenta seznámí diváky v sobotu 16. listopadu od 16 hodin v Divadle v Řeznické herci Kajetán Písařovic, Tomáš Havlík a Daniel Svoboda, který je také podepsán pod režijním vedením.

Podrobnosti o dalším programu Noci divadel najdete na www.nocdivadel.cz.

Autor: