Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Scientologové ve válce. Fresh Film Fest nabízí předkrm zdarma

Kultura

  14:00
PRAHA - Mezinárodní festival Fresh Film Fest připravil na 7. srpna do pražského Experimentálního prostoru NoD Roxy „předkrm“, který ilustruje téma letošní hlavní sekce – fanatismus.

Dokument Scientologists at War bude předkrmem letošního Fresh Film Festu foto: Reprofoto

„Dokumentární snímek Scientologists at War skrze příběh vysoce postaveného činitele, jenž scientologickou církev opustil, odkrývá praktiky tohoto kontroverzního hnutí populárního u amerických celebrit,“ přibližuje uváděný film ředitelka festivalu Radka Weiserová.

Dojde i na Toma Cruise

Dokumentární snímek Scientologists at War (2013) zkoumá scientologické hnutí očima jedinců, kteří se ho po letech rozhodli opustit a museli tak čelit nepřetržitému sledování, finanční likvidaci, odstřižení od přátel i rodinných příslušníků a jiným praktikám, kterým jsou ti, kteří se rozhodnout se scientologickou církví rozloučit, podrobováni. Hlavní postavou je Marty Rathburn, bývalá pravá ruka hlavního představitele scientologické církve Davida Miscavige, jehož boj proti bývalým souputníkům film zachycuje. Film se dotkne i jednoho z nejslavnějších přívrženců tohoto hnutí - Toma Cruise, pro něhož Marty Rothburn delší dobu pracoval.

Po skončení projekce bude následovat diskuze s odborníky na náboženství, sekty a kulty, Zdeňkem Vojtíškem a Ivanem Štampachem. Projekce začíná v 19.30 a vstup je zdarma.

Desátý ročník Fresh Film Festu proběhne od 28. srpna do 1. září v pražských kinech i pod širým nebem v Riegrových sadech. Nabídne více než 150 projekcí a řadu doprovodných programů.

Fanatismus jako tvůrčí i ničivá síla

Tématem hlavní programové sekce letošního Fresh Film Festu se stal fanatismus. „A to jak ve smyslu značící pozitivní umanutí a horlivost, tak i negativní posedlost nějakou myšlenkou,“ vysvětluje umělecký ředitel Jan Stehlík. „Chceme ukázat, jak se v oblasti filmu zobrazuje fanatismus – a to jak nacionální, etnický či rasistický, tak i třeba konzumní nebo spotřební,“ dodává. První potvrzenou retrospektivou, která se k tomuto tématu vztahuje, je kolekce snímků britského politicky provokativního režiséra Alana Clarka, u něhož začínali herci jako Tim Roth, Gary Oldman nebo Ray Winstone.

Projekce Fresh Film Festu proběhnou v kině Světozor, Kino 35 – Francouzský institut, FAMU, Studio Béla – Maďarský institut, kino Ponrepo a také pod širým nebem v Riegrových sadech, kde bude volný vstup.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...