Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sekce Variety ve Varech bude letos bez české účasti

Kultura

  14:00
PRAHA - I letos se objeví v programu karlovarského festivalu sekce nazvaná Deset evropských režisérů očima Variety. Český zástupce v ní ovšem tentokrát nebude.

Finský film Iron Sky o nacistech vracejících se z exilu na Měsíci foto: Reprofoto

V sekci Deset evropských režisérů očima Variety představí organizace European Film Promotion (EFP) ve spolupráci s tímto prestižním filmovým magazínem filmy desítky vybraných evropských režisérů, letos ale bez české účasti. Festival se uskuteční od 29. června do 7. července.

Sekci podporuje program Media Evropské unie a deset členských organizací EFP. Zařazeny do ní byly letos snímky Belgie, Německa, Dánska, Španělska, Finska, Islandu, Nizozemska, Norska, Slovinska a Velké Británie.

Sekce Variety a česko-slovenští filmaři

V minulých letech v této sekci představili svá díla z domácích filmařů například Robert Sedláček (Muži v říji), Mária Procházková (Kdopak by se vlka bál) a Petr Nikolaev (Kousek nebe). Loni zastoupila české kolegy slovenská filmařka Zuzana Liová, která uvedla slovensko-český koprodukční film Dům.

"Do této programové sekce jsem vybírala filmy úspěšné v národních distribucích i osobité nízkorozpočtové tituly, které posbíraly ceny na mnoha festivalech, ale stále postrádají domácí distribuční podporu," komentovala výběr kurátorka programu a filmová kritička časopisu Variety Alissa Simonová. Příběhy, které režiséři v rámci sekce představí, jsou podle ní napínavé, zábavné, smutné i veselé, vyprávěné netradičními filmovými postupy.

Nacisté na Měsíci a sex handicapovaných

Výběr zahrnuje například temnou finskou frašku Iron Sky o nacistech vracejících se z exilu na Měsíci zpět na Zem nebo norskou černou komedii Jackpot. Ta s typickým severským humorem vypráví o čtyřech kamarádech, jedné výhře v loterii a rafinované vraždě. Britský film Černá tůň zachycuje příběh rodiny, do jejíhož života zasáhne smrt náhodného návštěvníka. V belgické tragikomedii Hasta la vista! se trojice hendikepovaných kamarádů vypořádává se svými sexuálními tužbami.

Film Hemel oceněný v Berlíně

Uvedeny budou také klasické dánské historické drama Tento život o odbojovém hnutí v Dánsku okupovaném nacisty za 2. světové války a snímek Hemel, oceněný FIPRESCI na festivalu v Berlíně, který nekonvenčně vypráví o sexuálním dospívání mladé hrdinky.

Autoři: ,