Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šílený, zlý král Joffrey byl jako Justin Bieber, říká herec ze seriálu Hra o trůny

Kultura

  6:00
VARŠAVA - Šílený král Joffrey byl něco jako Justin Bieber: kluk, který se dostal příliš brzy na vrchol, neví si rady, a proto se chová, jak se chová, říká John Bradley, herec ze seriálu Hra o trůny.

Padouch. Krutý a zakomplexovaný král Joffrey Baratheon (Jack Gleeson) si dopřává polibek od nevěsty Margaery Tyrell (Natalie Dormerová). To ale ještě netuší, že bude brzy otráven při události, které se začalo přezdívat Purpurová svatba. foto: HBO

Bradley hraje Sama Tarleyho, tlustého, bojácného, hloubavého chlapce přezdívaného bojovnými druhy Ser Prasátko. Sama, který je v právě promítané čtvrté sérii jednou z klíčových postav.

Samwell Tarly (John Bradley), muž Noční hlídky.

Kniha i seriál Hra o trůny je podle něj ve své podstatě bufet romantických příběhů. Možná některé diváky zarazila soulož vedle oltáře, ale “i incestní a destruktivní vztah mezi Cersei a Jaimem Lannistery je nakonec velký romantický příběh”.

ČTĚTE TAKÉ:

A těm, kteří považují filmy a zábavu za cosi pokleslého, vzkazuje: "Zdá se, že divadlo a film je frivolní job, který je vlastně zbytečný. Ale podle mne je naprosto nezbytné pro to, aby se člověk nezbláznil," říká Bradley v exkluzivním rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz Nezlobte se, ale jste Samovi hodně podobný. Nejen vizuálně, ale Sam mluví stejně jako vy, stejně mu kolísá hlas, stejně se zajíká, stejně se občas zarazí, než odpoví…
Vůbec mu nejsem podobný! Víte, kolik dá maskérům práce, aby ze mne každé ráno udělali někoho tak tlustého a ošklivého jako je Sam?  

Skřet a eunuch, aneb Tyrion Lannister (vlevo/Peter Dinklage) a Varys (Conleth...

Lidovky.cz Ptám se jen kvůli vaší příští kariéře. Když vidím v civilu jiné herce, tak si je neztotožním s jejich rolemi ve Hře o trůny. Ale Vy a Peter Dinklage budete navždy Sam a Tyrion. Nebojíte se tohoto prokletí “sepětí s postavou”, které zažil třeba Daniel Craig jako James Bondem nebo Daniel Radcliffe coby Harry Potter?
Ne, to opravdu ne. Pokud mám nějaké pochyby o sobě a své práci, a ty samozřejmě mám, tak určitě ne o schopnosti hrát nějakou jinou postavu, ukázat úplně jiný výraz, přesvědčit obecenstvo úplně jinou roli. Naopak. Hrozně se na takovou příležitost vždy těším.

Lidovky.cz Natáčením jste strávil velkou část posledních čtyř let. Jak vám to klape s filmovými parťáky?
To je podivná náhoda, za kterou jsem velmi vděčný. Dvě Samovy nejbližší postavy, Jon Sníh a Gilly, tedy postavy, s nimiž jsem já nejvíc v kontaktu, hrají lidé, kteří jsou mi z celého štábu naprosto nejbližší. Kit Harington je stejně starý, hodně si rozumíme. A s Hannah Murrayovou, která hraje Gilly, jakbysmet. Cítím se neuvěřitelně šťastný, že dva největší profesionální vztahy, které mám, mne pojí s herci, kteří hrají postavy, s nimiž jsme v kontaktu. Lidi, s kterými pracuji nejvíc, jsou lidi, které mám rád nejvíc. Když si představíte, jaká je malá pravděpodobnost, že se něco takového stane, aby zrovna ti tři vzešli z rozsáhlého castingu… Až mne to trochu děsí. Navíc natáčení Hry o trůny je hodně náročné, fyzicky i emocionálně, takže když máte partnery, kteří vás podpoří, pomohou vám to zvládnout, je to k nezaplacení. Uklidní mne, když potřebuji, podpoří mé ego, když pochybuji a nedaří se mi. Jak říkám - zvláštní náhoda, a jsem za ní moc vděčný.  

Lidovky.cz Je to náhoda, nebo logický důsledek situace?
Hra o trůny je má první velká show. Natáčení trvá už čtvrtý rok, pochopitelně, že to s námi všemi nějak zacvičilo, zvlášť když jsme ty role dostali velmi mladí, těsně po dvacítce. Možná, že až budu starý, protřelý herec, zjistím, že podobné přátelství vznikají při každém natáčení. Ale upřímně - nevěřím tomu.  

Kde mohu vidět Hru o trůny?

Diváci, nemohou sledovat placenou stanici HBO a kteří nechtějí draze kupovat balíky DVD ani ilegálně stahovat obsah, se mohou přihlásit na placeném kanálu HBO GO. Nebo si počkat. Česká televize zatím odvysílala první řadu, na podzim chystá její reprízu, poté i druhou a třetí sérii.

Lidovky.cz Jak moc jste se Samem spojený? Stýská se vám po něm, když nehrajete?
Aby se nestýskalo. Polovinu každého roku natáčím, polovinu roku se vciťuji a vžívám do postavy. Samozřejmě, že se mi tu zbylou polovinu po něm stýská.

Lidovky.cz Zatímco se plahočíte v mrazu a sněhu, nezávidíte někdy ostatním hercům skvělé scény, dialogy? Třeba Danielu Portmanovi (páže Podrick Payne) jeho scénu, kdy jej coby stydlivého panice zaučují tři nevěstky? Nebo Peteru Dinklageovi (Tyrion Lannister) herecký prostor a sarkasmus?
Nezávidím vůbec, opravdu. Ani akční scény, ani milostné scény v horké vodě. Je to o herecké integritě. Každý máme svou roli, bez níž by ty ostatní byly neúplné.

Lidovky.cz Nikdy? Ani vzhled, ani akční scény, ani víc prostoru?
Nikdy.

Lidovky.cz Opravdu nikdy nežárlíte? Ani na Kita Haringtona, že hraje krásného černovlasého šlechtice?
Nikdy. Je to stejné jako v životě: musíte znát svou roli. Ve vyprávění před kamerami i ve vlastním příběhu. A navíc jsem také černovlasý. A také šlechtic.

Další z důležitých postav série, bastard Neda Starka Jon Sníh (Kit Harington).

Divocí, lidé za Zdí. A mezi nimi Ygritte (Rose Leslieová), které osud přivede...

Lidovky.cz Čtete celý scénář, nebo jen svou roli?
Jakmile dostaneme scénář, zhltnu ho, všech deset epizod. Ale pak doslova vyndám “svoje” stránky, případně ty Kitovy nebo Hannah, které navazují, a soustředím se jen na ně, na naše úseky. Může trvat i deset měsíců, než je ze scénáře filmová scéna - a pak jsem občas sám překvapený, co se na plátně děje. Někdy se sám těším, jak to kolegové zahrajou, když je to scéna napsaná vyloženě pro ně. A někdy mi naopak scénář přijde nevěrohodný a nezahratelný - a pak jen koukám, že to funguje.

Lidovky.cz Kdo je teď, po smrti nenáviděného krále Joffreyho, nejodpornější postavou?
To záleží na vás, zda vám přijde nejhorší Ramsay nebo Roose Bolton nebo starý Tywin Lannister. Důležité je něco jiného. Každý, naprosto každý, kdo ve Hře o trůny koná zlé skutky, je osobně přesvědčený, že to dělá z dobrých důvodů. Kdykoliv tito lidé ubližují jiným, i když je třeba mučí, tak jsou přesvědčeni, že si to dotyční zaslouží, že oni sami se chovají přesně tak, jak se mají chovat.

Lidovky.cz I když třeba Ramsay mává klobásou před nosem Theonu Greyjoyovi, jemuž chvíli před tím uřízl penis?
No dobře… Tam jsou asi i jiné motivy.  

Královská svatba. Joffrey Baratheon (Jack Gleeson) a Margaery Tyrell (Natalie...

Lidovky.cz Nebo král Joffrey, který terorizuje všechny okolo? Nejen svou nastávající Sansu Stark, nejen svého strýce Tyriona, ale úplně všechny?
Víte, Joffrey je přesně ten případ, o němž jsem mluvil. On je možná víc zoufalý a nešťastný než zlý. On vůbec neví, co si sám se sebou počít. Má pocit, že je v pozici absolutní moci, o jeho rozmarech se nesmí ani pochybovat, natož jim odporovat, ale on sám je extrémně nejistý. Je jak malé dítě, které zkouší, kam až může zajít - jenže malé dítě rodiče mohou zarazit, v nouzi i plácnout. Kdežto Joffreymu nemá kdo určit hranice. Je na vrcholu, ale neví, co sám se sebou. Podívejte se na Justina Biebera a jeho šílené výstřelky - to je Joffrey. Joffrey je hajzlík. Někdo příliš mladý a nezralý na roli, v níž se ocitnul. Když sledujete pečlivě Jacka Gleesona (který hraje krále Joffreyho - pozn. red.), tak vidíte, že se chová zle, protože předpokládá, že se to od něj očekává. 

Lidovky.cz Hra o trůny změnila váš profesionální život…
Nezměnila, ona jej vytvořila. Já žádný profesní život před Hrou o trůny neměl.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz Ale zdá se mi, že změnila i vás osobně. Z toho, jak vás poslouchám, když mluvíte o vaší postavě, kolezích z natáčení, a srovnám to s tím, jak mluví někteří z nich, kteří jsou stejně staří...
Samozřejmě. Změnila. Nejen v přemýšlení o postavách, které hraji, ale taky jsem poznal onen fascinující stroj, který stojí za každým filmovým záběrem. Tolik lidí, tolik práce, tolik přemýšlení… Ačkoli jsem studoval drama, tak tohle dokud nevidíte na vlastní oči, tak nikdy nepochopíte. My, tedy pár herců, teď objíždíme svět a vyprávíme lidem o filmu. Ale za námi stojí ohromné množství práce obrovského týmu lidí. Na druhou stranu pohledem mého všedního dne se nic nezměnilo. Stále bydlím, kde jsem bydlel, tedy v Manchesteru, mám stejné přátele. I díky mé rodině a mým přátelům, kteří mi pomáhají zůstat stejný. 

Lidovky.cz Většina mužských postav je nějak spjatá s bojem: ať už jsou to urození pánové, rytíři, žoldáci nebo špioni, jejich žití je spojeno se smrtí a zabíjením a chladnou ocelí. Sam se liší: většinu věcí, co ví, “četl v nějaké knize”…
Ano. jistě. Ale nezapomínejte, že jeho veliká chvíle, onen okamžik slávy, když zahubí Bílého Chodce, je okamžikem výbuchu čistého, instinktivního násilí. Sam, poražený a sražený na zem, se zuřivě vrhá na obludu, popadne první ostrou věc, kterou nahmátne a chce ji zabit. Zničit.

Lidovky.cz Je vidět, že o Samovi hodně přemýšlíte, mluvíte o své roli jinak, než vaši kolegové.
To nevím, ale samozřejmě o postavě hodně přemýšlím. Víte, když natáčíte na Islandu, v mrazu a větru, obrovsky vám to pomůže vcítit se do role. Ale stejně tak musíte mít postavu “přečtenou”, domyslet vše, co autor jen naznačil… Bez toho nemůžete dobře hrát. George Martin (autor knižní předlohy - pozn. red.) je génius v tom, jak rozumí a popisuje lidství, a právě proto musíte každou postavu promyslet do hloubky. Nemůžete ji hrát schematicky. Ona taková není a její chování by vlastně nedávalo smysl.

Lidovky.cz Sam je nejlepší přítel Jona Sněha, jedné z nejtajemnějších postav příběhu, postavy s možná největším potenciálem. Není jasné, kdo je jeho matka, ale z mnoha náznaků lze vyčíst, že možná ani popravený Ned Stark není jeho skutečný otec. Zajímá vás Jonův skutečný původ?
Samozřejmě, šíleně zajímá.

Brnění a zbraně. Bez nich se neobejde téměř žádný záběr drsného seriálu Hra o...

Lidovky.cz A Vaše teorie?
Nebudu ji říkat. Ze dvou důvodů. Jednak Sam osobně nic takového neví a netuší, nepochybuje to tom, že Jonův otec byl Ned. A já jej musím hrát podle stavu jeho poznání. A za druhé: co kdybych se ve své spekulaci trefil? Samozřejmě jsem četl všechny knížky, takže o tom přemýšlím, a teď, kdybych vám to řekl a trefil se, tak vám zkazím všechno napětí a zábavu.

Lidovky.cz Všiml jste si, kolik písmenek a odstavců v celé knize je věnováno vínu? Nevypovídá to něco o autorovi?
Vypovídá. Ale nikoli, že je pijan, ale jak se věnuje každému detailu, každému smyslu. Stejné množí prostoru věnuje jídlu, erbům, popisům toho, co mají lidé na sobě za šaty a za zbroj. George je autor extrémně citlivý k detailům, jeho představivost je živá až divoká, proto se tolik věnuje vůním a chutím vína a jídla. Právě tahle komplexnost dělá ze Hry o trůny to dílo, jakým je.

Lidovky.cz Nevadí vám, že možná i proto vycházejí knihy tak pomalu?
Přeci vidíte, jak je každý z těch pěti dílů tlustý. Vidíte, jak je každá postava komplexní, každé místo je jiné, jak je v knize pět set postav, z nichž žádná není jako druhá. Proto vždycky říkám fanouškům: chcete odbytý, zcela zaměnitelný výtisk každý půlrok, nebo jednu brilantní knihu za dva roky?  

Lidovky.cz Samwell sám sebe nazývá starým slovem craven, zbabělec. Co Vy, jste odvážný, nebo taky zbabělec?
Doufám, že to nikdy nebudu mít šanci zjistit. Rád zemřu, aniž bych měl příležitost poznat, zda jsem odvážný, nebo zbabělý. Naštěstí mezi světem Hry o trůny, který je řekněme základní strukturou podobný světu války růží mezi Yorky a Lancastery, a současným světem, v němž žijeme my, jsou veliké rozdíly. Situací, v nichž musíte prokázat statečnost, je mnohem méně. Takže budu naprosto šťastný, pokud zbytek života prožiji v iluzi, jaký jsem statečný a že bych v takové zkoušce obstál. A nijak mi nevadí, když ji nebudu muset podstoupit.

Lidovky.cz Hra o trůny je globální fenomén, láme rekordy sledovanosti, ale veliký úspěch mají i jiné fantaskní světy: od Tolkienova Pána prstenů až po Harryho Pottera Rowlingové. Kde myslíte, že se bere naše fascinace středověkým světem? Je to touhou po jasných příbězích? Nebo nám učarovalo to “fantastično”, jehož se nám v moderním světě nedostává?
Zdá se mi, že žijeme v poněkud nervozním, místy snad dokonce paranoidním světě. Fantasy svět nám nabízí šanci na chvíli z “dneška” uniknout a zapomenout. Když se díváte na zprávy, které ukazují, v jak zběsilém světě žijeme, tak se potřebujete psychologicky a mentálně přenést jinam.

Emilia Clarkeová ztvárnila jednu z hlavních rolí seriálu Hra o trůny, dědičku...

Věrný služebník Deanerys Targaryen, rytíř v exilu Ser Jorah Mormont (Iain Glen).

Lidovky.cz Klasický eskapismus?
Ano, eskapismus, přesně. A to je velmi důležité. Drama, příběhy, divadlo, vlastně veškerá zábava je důležitá, ačkoli nám někteří říkají opak. Zdá se, že divadlo a veškerá zábava je frivolní job, který je vlastně zbytečný. Ale podle mne je naprosto nezbytný pro to, aby se člověk nezbláznil.

Lidovky.cz Nemyslíte tedy, že jde o reakci na postmoderní svět, jemuž schází velké příběhy?
Hra o trůny je svým způsobem velký příběh, velký romantický příběh. Jakkoli je to zvláštní a problematický vztah, tak (incestní) vztah mezi Cersei a Jaime (královští sourozenci - pozn. red.) je velká romance. Můžete se na Hru o trůny dívat jako na bufet. Bufet témat a příběhů. Záleží na vaší chuti: můžete si vybrat to, co chcete. Mnoho lidí nerado sleduje příběh Sama a Gilly, přijde jim frustrující a smutný, mají raději velké bitvy, akční scény. Ale pak je mnoho lidí, pro něž je jejich příběh tím nejsilnějším vláknem v celém svazku příběhů.

Lidovky.cz Většina postav v knize a seriálu je velmi složitá, prochází často překvapivým vývojem a čtenáři často trvá, než zjistí, kdo je vlastně co zač. Sam se liší. Je furt stejný: tlustý a zbabělý a na první pohled nekomplikovaný mladík, jehož cílem je být “hodný” a aby jej měli ostatní rádi. Je to pravda?
To je absolutní omyl. Sam má velikou touhu být hodný a milovaný, ale to je jen důsledek toho, jak strašně je zraněný, “poškozený” dosavadním životem. Sama jeho otec odmítl právě proto, jak je nešikovný, bojácný, tlustý a nebojovný, takže prožil osmnáct let života zcela nemilován, v absolutním odmítnutí. To je přece strašné zranění. Korunované tím, že mu otec dal na výběr: buď odejdeš z rodného hradu a staneš se bezejmenným strážcem na severu, nebo tě tady a teď zabiji a tvé matce řeknu. že jsi na lovu spadl z koně. Skoro každá postava ve Hře o trůny je nějak zraněná a raněná, ale Sam Tarly spolu s Tyrionem Lannisterem možná nejvíc. Tedy mezi muži. Takže jeho snaha, možná spíše potřeba a touha, být hodný, je důsledkem toho, že žije ve stavu naprostého odmítnutí, který se snaží napravit či přehlušit. Celý jeho příběh, tak jak ho ve filmu sledujeme, je hledání někoho, kdo by jej přijal, akceptoval takového, jaký je.  

Lidovky.cz Není to nebezpečné? Ten “defekt” se může někde v budoucnu projevit, vybouchnout...
Může, ano. Sam je hodně zničený. Ale myslím že jeho vztah s Gilly jej může zachránit. Vždyť ona je na tom úplně stejně, ne-li hůř. Jediný muž, kterého poznala, je její otec Kraster. Takže i pro ni je svým způsobem šokující, že muž nemusí být násilník, že si nebere ženu proti její vůli, že může být hodný, a dokonce něžný. George nám vysvětloval jejich vztah hrozně zajímavě. Sam a Gilly jsou jako dvě ptáčata s jedním zlomeným křídlem: sám o sobě je každý z nich bezmocný. Nemůže létat, jak je zraněný. Ale společně, vedle sebe, se jim to možná podaří. Možná poletí.

Další kandidát na Železný trůn Stannis Baratheon (Stephen Dillane). Vpravo jeho...

Rudá kněžka Melisandra z Ašaje (Carice van Houtenová).

Zde končí "oficiální" rozhovor, autor si s hercem ale povídal dál. 

Mimochodem, odkud jste říkal že jste?
Lidovky.cz Z Česka, z malých, ale doufáme vlivných novin.

Odkud z Česka?
LN Z Prahy.

Opravdu? Půl roku jsem tam žil. Natáčel jsem seriál a neustále jsem cestoval z Prahy do Belfastu, takže jsem neměl moc volného času. A právě proto bych se moc rád vrátil. To, co jsem viděl, mne fascinovalo a chtěl bych v Praze prožít pár volných večerů.

Lidovky.cz Mluvíme spolu ve Varšavě - nevadilo vám, že na rozdíl od ní je Praha plná turistů?
Ani ne, hlavně proto že je také plná angličtiny, takže se na rozdíl od Varšavy s každým domluvím.