Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Sláva vítězům, ceny poraženým“

Kultura

  10:53
PRAHA - Včera byly oznámeny nominace sedmnáctého ročníku výročních cen Akademie populární hudby Anděl Allianz 2007. Sošky andělů budou rozdány 3. dubna v pražské O2 Areně. Už posedmnácté se uskuteční slavnostní událost, kde budou za své loňské úspěchy oceněni čeští zpěváci, zpěvačky, skupiny a hudební tvůrci.

Skupina Sunshine foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Žánrové ceny budou uděleny o několik dní dříve, 29. března 2008, a diváci jejich předávání budou moci sledovat v pořadu Noc s Andělem. Žánrové ceny, o jejichž nominacích rozhodují odborné sekce APH, se udělují v kategoriích Ska & reggae, R’n’B & hip hop, Folk & country, Jazz & blues, Hard&heavy, World music, Alternativní a nezávislá scéna a také Hudební web roku.

Sošku zlatého anděla hrajícího na šalmaj, která se stala symbolem výročních cen Anděl a vtiskla jim současný název, vytvořil sochař Jaroslav Róna, jeden ze zakládajících členů skupiny Tvrdohlaví. Stalo se tak v roce 1997. Asi sedmatřicet centimetrů vysoká zlatá soška v sobě spojuje dvě zdánlivě neslučitelná přání. „Vycházel jsem z předpokladu, že nejvytouženější uměleckou cenou je Oscar a nejčastějším lidským snem je létat. Tenhle Anděl je tedy zároveň něco jako Oscar a letadlo dohromady.

3 - 3 v hlavní kategorii
Nejdůležitějšího „Oscara a letadlo dohromady“ pro Skupinu roku si může odnést například pražská čtveřice Sunshine, která soutěží ještě o vítězství v kategorii Album roku a Nejlepší zvuková nahrávka roku (za album Dreamer). Vypsaná fixa může kromě ocenění Skupina roku získat rovněž Album roku a také Nejlepší obal roku (desky Fenomén). Třetí nominovaní jsou Chinaski, kteří se objevují ještě v nominaci na Album roku (deska 07) a Skladbu roku (Zadarmo).

V nominaci na Objev roku nechybí Markéta Irglová, která v současnosti díky nominacím na Grammy i Oscary přepisuje historii české populární hudby, mezi interprety se stále drží bývalá hvězdička soutěže SuperStar Aneta Langerová. Událost roku bude opět obhajovat letní festival Colours of Ostrava, letos soupeří s královéhradeckým Rock for People a s turné kapely Kryštof Akustik Best of Tour. Skupina Kryštof má ještě nominaci za Videoklip roku (píseň Plán) a její frontman Richard Krajčo letos celý galavečer také moderuje.

Stále stejná písnička
Vzhledem k tomu, že samotné nominace nejsou ničím překvapivé a přinášejí kompilát stále stejných jmen české hudební scény, nebudou ani výsledky žádným zajímavým odhalením. Kryštof, Chinaski, Tata Bojs, Monkey Business - některé kategorie se vytrvale tváří, že existuje jen desítka hudebních skupin, která jediná natáčí desky a hraje koncerty. Příjemnou změnou by bylo ocenění Vypsané fixy nebo Sunshine, které, ač na scéně fungují léta, mají za sebou několik nahrávek a tisíce fanoušků, na Anděla teprve čekají. Ale opravdu čekají? Zpěvák Vypsané fixy Michal Mareda byl překvapený a potěšený: „Skupina roku, vážně? Tak to jsme moc rádi, to jsme nečekali. Hlavně to potěší naše rodiče, celé to dostane konečně nějaký smysl!“

Tipovat vítěze se neodváží, ale se smíchem doplnil: „Udělal bych to následovně: Sláva vítězům, ceny poraženým!“ Po hudební stránce mnohem zajímavější, ale médii bohužel upozaďovanou událostí zůstávají žánrové ceny, kde se v minulosti objevilo množství zajímavých projektů, např. Květy, Pio Squad, Moimir Papalescu & the Nihilists, Jablkoň, Ondřej Pives & Organic Quartet, Ememvoodoopöká, Forgotten Silence, Gulo čar, David Dorůžka nebo skupina Traband.


Nominace na cenu Anděl 2007 (výběr)

Skupina roku
Chinaski
Sunshine
Vypsaná fixa
Objev roku
Markéta Irglová
Le Monde
Mandrage
Album roku pop & dance
Lucie Bílá - Woman
Chinaski - 07
Monkey Business - Objects of Desire and Other Complications
Album roku rock
Sunshine - Dreamer
Tři sestry - Mydlovary
Vypsaná fixa - Fenomén
Zpěvačka roku
Lucie Bílá
Ewa Farna
Aneta Langerová
Zpěvák roku
Michal Hrůza
Petr Kolář
Matěj Ruppert
Skladba roku
Chinaski - Zadarmo
Landa Daniel - Touha
Tata Bojs - Pěšáci
DVD roku
Hapka, Horáček - Strážce plamene v obrazech
Radůza - Půjdu, kam chci
Wohnout - Ahoj dědo
Událost roku
Colours of Ostrava
Kryštof - Akustik Best of Tour
Rock for People
Videoklip roku
Kryštof - Plán
Monkey Business - Kit Bike
Tata Bojs - Pěšáci   

 

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat