Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Slavíka může získat i zesnulý Muk, je v desítce nominovaných

Slovensko

  11:34
PRAHA - Šanci zvítězit v anketě populárních zpěváků a kapel Český slavík mají nově v letošním ročníku například kapela 4Tet, zpěvačka Marta Jandová či zpěváci Vojtěch Dyk a Xindl X. V první desítce kategorie nejpopulárnějších zpěváků je i letos zesnulý Petr Muk.

Petr Muk (na archivní fotografii z roku 2007). foto: Lidové noviny

Průběžné výsledky hlasování, do něhož již přišlo přes 60 tisíc hlasů, oznámil Jaroslav Těšínský z pořádající agentury Musica Bohemica.

V kategorii zpěvaček se v první desítce podle abecedy umístily Monika Absolonová, Anna K., Lucie Bílá, Lenka Dusilová, Ewa Farna a nově Marta Jandová. Sympatie fanoušků patří také Anetě Langerové, Heleně Vondráčkové, Lucii Vondráčkové a Haně Zagorové; oproti předchozímu roku naopak v první desítce zatím chybí Iveta Bartošová a Věra Špinarová.

Mezi zpěváky zatím mají největší šanci na vítězství Dan Bárta, Karel Gott, Petr Kolář, Tomáš Klus, Daniel Landa, Jaromír Nohavica a letos nově Vojtěch Dyk, Martin Chodúr a Xindl X. Posmrtně může ocenění pro nejpopulárnějšího zpěváka získat i Petr Muk, který na jaře zemřel.

Desítku kapel s největším počtem hlasů zatím tvoří Argema, Čechomor, 4Tet, Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof, Nightwork, Olympic a Tři sestry. V kategorii Slavíci bez hranic určené pro interprety a kapely ze Slovenska si zatím nejlépe vedou Elán, Horkýže slíže, Jana Kirschner, No Name, Miroslav Šmajda a Miroslav Žbirka.

Jména vítězů budou vyhlášena 27. listopadu na slavnostním večeru, který odvysílá z budovy Státní opery Praha televize Nova. Moderátorkou předávacího ceremoniálu 45. ročníku populární soutěže bude zpěvačka Dara Rolins; na scéně vystoupí například Ewa Farna, Petr Kolář, Anna K., Xindl X či kapely Olympic a Chinaski.

Hlasování začalo 6. října. Lidé mohou posílat své hlasy prostřednictvím SMS zpráv a internetu až do půlnoci 21. listopadu. Bližší informace o způsobu hlasování poskytne webová stránka www.ceskyslavikmattoni.cz.

Český slavík

Anketa Český slavík se vyhlašuje od roku 1996 a navazuje na někdejšího Zlatého slavíka, jehož od 60. let do roku 1991 vyhlašoval časopis Mladý svět. Na rozdíl od výročních cen Akademie populární hudby Anděl, o jejichž udělení rozhodují publicisté a profesionálové ze světa pop music, záleží u "slavíků" výhradně na hlasování fanoušků.

Loňskými vítězi se stali Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát. Objevem roku zvolili lidé Martina Chodúra. Vyhrát aspoň jednou Zlatého respektive Českého slavíka se zatím podařilo 26 zpěvákům, zpěvačkám a skupinám. Rekordmanem je Karel Gott, který získal 35 Zlatých a Českých slavíků.

Autoři: ,