Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Landa si na pódiu vyřizoval účty s poslancem Vidímem

Česko

  16:21
PRAHA - My jsme většina a menšiny, ať nás respektují. Nenechte se ve vlastní zemi "kopat do koulí" a učte se bojovat. Takovým vzkazem zahájil své turné zpěvák Daniel Landa. Před desetitisícovým davem mluvil i o bývalém členovi řádu Ordo Lumen Templi, poslanci ODS Janu Vidímovi, který mu prý “kálí na hlavu“.

Daniel Landa. foto: daniel-landa.cz

Na většině koncertů je běžné, že bouřlivý aplaus přichází až po písni. Na premiéře Landova turné Vozová hradba začátkem listopadu tomu bylo naopak, lidé v Ostravě aplaudovali ještě před tím, než se začalo hrát. A co víc: tleskali zpěvákově "velmi vážnému" politickému projevu.

ČTĚTE TAKÉ:

Landa za doprovodu hudby mluvil o poslanci ODS Janu Vidímovi, který se dříve hlásil ke zpěvákově řádu Ordo Lumen Templi. Teď však prý zpěvákovi v médiích pouze “kálí na hlavu“, když říká, aby mu lidé nevěřili. Vidím v rozhovoru pro server Parlamentní listy Landu popsal jako člověka, který lidi kolem zapálí pro myšlenku a pak se rozloučí. Varoval před jeho vstupem do politiky.

“Takže já bych chtěl vzkázat panu Vidímovi: Do politiky se motat nebudu. Ale vás neopustím, zkusíme to spolu, jestli dovolíte,“ obrátil se Landa za bouřlivého potlesku k publiku. Vidím nad Landovými slovy kroutí hlavou. “Já ho mám jako člověka hrozně rád, nevím, co se to děje, mrzí mě to, ale těžko s tím něco udělám,“ reagoval pro server Lidovky.cz.

Zpěvák se nezapomněl zmínit ani o menšinách. “...je třeba si uvědomit, že my jsme tu většina, a že by bylo dobré, kdyby ostatní nás respektovali. To znamená, kdyby třeba menšiny si vážily té většiny. “My, Češi a Moravané jsme schopni mezi sebou rozpouštět menšiny, ale nechceme, aby nám ukazovali tento prst (prostředníček). A rádi laskavě přijmeme toho, kdo nás nebude v naší vlastní zemi kopat do koulí," pronesl Landa. 

Landův profil podle Kalibové:

Daniel Landa velmi zdatně zachází s médii, veřejností a svými příznivci. Jeho projevy jsou na hraně manipulace. Má velký potenciál ovlivnit svými prohlášeními tisíce lidí.  Jeho cílovou skupinou nejsou otevření neonacisté, ale lidé hledající v současné době orientaci a jistotu. Daniel Landa části z nich vyhovuje stanovením vnějšího  nepřítele a vytvářením dojmu jednotného společenstva - "my všichni, co máme stejné hodnoty". Sám se zřejmě považuje za vizionáře, člověka, jehož cílem je ochránit etnicky homogenní křesťanské Česko.

Návštěvníky varoval, aby se nenechali strhnout “k ničemu divokýmu“ a učili se bojovat. “...abyste mohli chránit to, co máte rádi. Abyste sebe mohli bránit, abyste mohli bránit druhý,“ vyzval v projevu, jehož text zveřejnil i na svém webu. 

Právnička sdružení In IUSTITIA Klára Kalibová míní, že Landova vyjádření je potřeba vnímat v kontextu, samostatně nefungují. “Pokud se ovšem zamyslíme nad skladbou jednotlivých prohlášení vychází nám - My, Češi a Moravané, nejsme respektováni menšinami, a proto se připravujme na boj. Záměrně vzbuzuje pocit vnějšího ohrožení menšinami a současně nabízí řešení – nejprve obranu, potom boj,“ ukazuje Kalibová.

Zjednodušené nálepce “neonacista“ se Kalibová v případě Landy brání. “Jeho názory představují zvláštní směsici nacionalismu, xenofobie a islamofobie,“ popisuje.

Turné vzbudilo pozdvižení i kvůli tomu, že na přání fanoušků v něm zní skladba Čech z repertoáru skupiny Orlík, která se u nás stala symbolem pravicového extremismu. Podle Kalibové to ukazuje na to, že se Landa nedistancoval od své minulosti. “Mimochodem nahrávky skupiny Orlík, včetně skladby Bílá liga, stále uvádí ve své diskografii,“ upozorňuje právnička.

V rámci turné Vozová hradba s podtitulem "Jsi Čech, tak si toho važ" už Landa odehraje 25. listopadu pouze poslední koncert. Během měsíce vystoupil v Ostravě, Brně a Pardubicích.  

Autor: