Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Ve věku 80 let zemřel zlínský spisovatel Antonín Bajaja

Antonín Bajaja foto: Profimedia.cz

Ve věku 80 let zemřel v pátek zlínský spisovatel Antonín Bajaja. Za román Zvlčení obdržel Cenu Magnesia Litera a za román Na krásné modré Dřevnici získal Státní cenu za literaturu. Bajaja napsal také řadu povídek, pohádek, esejů a fejetonů. Získal i řadu novinářských ocenění.
  14:47

„Po těžké nemoci včera zemřel skvělý spisovatel a můj kmotr Antonín Bajaja. Až do posledních dnů si udržel svůj typický humor a laskavost,“ informoval v sobotu na sociálních sítích ředitel Státního okresního archivu ve Zlíně David Valůšek.

Literát Bajaja, který děje svých knih umístil do rodného Zlína a okolního Valašska, se narodil 30. května 1942. Pocházel z rodiny zlínského lékaře. Navzdory „buržoaznímu“ původu se mu podařilo v 60. letech vystudovat Vysokou školu zemědělskou v Brně. Po škole pracoval jako zootechnik na Valašsku. Debutoval roku 1982 románem Mluviti stříbro.

Po listopadu 1989 Bajaja zemědělství opustil. Stal se redaktorem Československého rozhlasu v Brně, psal pro deník Prostor, později pro časopis Týden a současně pracoval v Rádiu Svobodná Evropa. Od poloviny 90. let vedl semináře tvůrčího psaní v Olomouci a ve Zlíně. Byl členem Rady České televize, spolutvůrcem zákona na ochranu zvířat proti týrání a stál u zrodu pěveckého sboru Wlastenci při Českém centru Mezinárodního PEN klubu. Některé Bajajovy texty byly adaptovány pro Český rozhlas.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...