Středa 26. června 2024, svátek má Adriana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Smrtonosná past popáté: Willis je tam vlastně zbytečný

USA

  10:30
Bruce Willis se vrací jako policista John McClane v páté Smrtonosné pasti s příznačným podtitulem Opět v akci.

Z filmu Smrtonosná past: Opět v akci foto: Cinemart

Je to už čtvrt století, co v kinech slavil úspěch thriller Smrtonosná past. Příběh obyčejného policisty Johna McClanea (Bruce Willis), kterého zlomyslný osud vmanipuloval do role hrdiny, dnes patří mezi klasické hollywoodské žánrovky. Film režiséra Johna McTiernana se stal jedním z úhelných kamenů akčního filmu 80. let a dočkal se tří pokračování. Žádné z nich ovšem nepřekonalo vtipnou a nápaditou jedničku – což ve zvýšené míře platí i o nejnovějším, v pořadí už pátém dílu, který (s podtitulem Opět v akci) právě přichází do českých kin.

Nová Smrtonosná past není založena na důvtipnosti příběhu a oslnivosti jeho zpracování, ale především na popularitě hlavního představitele: Bruce Willis oslaví 19. března osmapadesátiny a už delší dobu se staví do pozice zavedené hvězdy, která ležérně a ráda odkazuje na nejlepší léta svého hereckého života. Akční komedie Red, sci-fi Looper nebo dvojice gerontothrillerů Expendables: Postradatelní jsou filmy, ve kterých Willis představuje jen s drobnými obměnami téhož vitálního, postaršího elegána, jenž v konfrontaci s mladšími či stejně starými postavami osvědčuje břitký vtip i nevídanou akceschopnost. Willis, stejně jako jeho dávní akční souputníci Arnold Schwarzenegger a Sylvester Stallone, tak v rámci „nostalgického“ filmového trendu s menšími či většími úspěchy těží ze vzpomínek na 80. léta.

Film Smrtonosná past: Opět v akci tento trend neposouvá nikam dál – naopak se pokouší využít diváckých resentimentů ve službách přihlouplé akční podívané, která původní Smrtonosnou past připomíná jen velice vzdáleně (a ve své podstatě ji dokonce popírá). O to vehementněji však autoři divákům na každém kroku připomínají, že je milostivě vzali na úžasný výlet, na kterém mohou bezproblémově vstoupit do stejné řeky.
Na tom, že nový příběh Johna McClanea se nepovedl, ale nemá podíl jen nenápaditá režie Johna Moorea – irského rodáka, který v Hollywoodu bůhvíproč získal licenci na revitalizaci klasických látek. Pátá Smrtonosná past je ve vztahu k originálu ještě větší prohrou, než jakými byl Mooreův remake dobrodružného hitu Let Fénixe (2004) či nová adaptace literární předlohy slavného hororu Satan přichází (2006).

České triky v Černobylu

Podobně jako vždycky má být i tentokrát John McClane mužem, který se náhodou ocitl v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Hrdina tak do omrzení podotýká, že je v Rusku „jen na dovolené“. To ovšem není pravda: vypravil se do Moskvy zachránit svého dospělého syna Jacka, kterého považuje za černou ovci rodiny a s nímž si teprve musí vybudovat dobré vztahy.

Jack se dostal do problémů s ruskými úřady, ale jen proto, že právě koná nebezpečnou misi coby agent CIA. Nová Smrtonosná past je tak cosi jako nepovedená bondovka v brosnanovském stylu, která rozhádanou dvojici spojuje v příběhu mísícím světovládné pletichy amorálních, zkorumpovaných ruských politiků a staré dobré plutonium, uložené v Černobylu. Právě do filmařsky atraktivní „země nikoho“ se přesunuje děj v okamžiku, kdy už není co rozbít a postřílet v Moskvě. Film tak prolonguje tradiční roli prostoru bývalého Sovětského svazu jako potenciálního globálního nepřítele.

Neplodný a zastaralý koncept by zase tolik nevadil, kdyby se opíral o sympatické, zajímavé hrdiny: „parťácká“ story však nefunguje, protože mezi Brucem Willisem a herecky neschopným a necharismatickým Jaiem Courtneym nepanuje žádná vnitřní shoda. McClaneové se občas pohádají a pak svorně uchopí obří rychlopalné zbraně a pozabíjejí desítky zavilých protivníků.

Další desítky nevinných obětí zřejmě nechávají za sebou jako vedlejší produkt svých ničivých akcí – o ty se však režisér nezajímá. Doba, kdy John McClane dokázal udělat maximum pro to, aby vyzrál na početnou a lépe vyzbrojenou přesilu a neublížil civilistům, je dávno pryč.

Smrtonosná past: Opět v akci / A Good Day To Die Hard

USA 2013
Režie: John Moore
Hrají: Bruce Willis, Jai Courtney, Cole Hauser, Sebastian Koch, Julia Snigirová, Mary Elizabeth Winsteadová, Roman Luknár
Premiéra 14. 3. 2013

Původní McTiernanův film i jeho pokračování šlechtila v zásadě realistická akce, založená na v zásadě skutečných fyzických výkonech. Dnes jsou ovšem John McClane i jeho syn cynickými superhrdiny, kteří zvládnou cokoli, co si vymyslí scenárista Skip Woods (jehož protřelost v rámci akčního žánru založily filmy Swordfish: Operace Hacker, Hitman nebo A-Team).

Nová Smrtonosná past je totiž typickým současným akčním filmem, opřeným o počítačové efekty. Trikaři dnes dokážou všechno (a česká společnost UPP, která se podílela třeba na scéně automobilové honičky, z toho vůbec nevychází špatně). Občas vás dokonce napadne, že v tomhle přešlechtěném, umělém klimatu se Willis a Courtney vůbec nemuseli obtěžovat chodit na natáčení. Mohli se totiž klidně nechat kompletně vygenerovat počítačově.

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...