Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sonny Rollins přiváží 'maskulinní sílu a brutální energii'

Kultura

  7:00
PRAHA - V sobotu ve Vídni si jazzový saxofonista Sonny Rollins vysloužil ovace vestoje a kritické superlativy. Dnes vystoupí v pražské Lucerně v rámci festivalu Struny podzimu.

Saxofonista Sonny Rollins před vystoupením v pražské Lucerně foto: ČTK

Slavný jazzman se vrací do Velkého sálu Lucerny na den přesně po 30 letech od svého prvního koncertu v Praze. Metropole bude jednou z mála zastávek krátkého evropského turné, na kterém se Rollins obklopil elitní sestavou hvězdných spoluhráčů. Kontrabasista Bob Cranshaw, pozounista Clifton Anderson, kytarista Saul Rubin, bubeník Kobie Watkins a perkusista Sammy Figueroa sami o sobě představují kus historie i současnosti nejen jazzové hudby. V jejich podání mohou návštěvníci očekávat klasické hity jako St.Thomas, Don't Stop The Carneval nebo Professor Paul.

V síni slávy od roku 1973

Theodore Walter "Sonny" Rollins je považován za jednoho z nejdůležitějších a nejvlivnějších hudebníků postbebopové éry. Mnoho jeho skladeb, jako například St. Thomas, Oleo, Doxy nebo Airegin se stalo jazzovými standardy. I ve svých dvaaosmdesáti letech stále koncertuje. Přežil mnoho svých vrstevníků, kterými byli John Coltrane, Miles Davis, Max Roach či Art Blakey, s nimiž také nahrával. V roce 1973 byl uveden do Jazzové síně slávy prestižního amerického jazzového časopisu Down Beat.

Před pražským vystoupením koncertoval držitel několika cen Grammy v sobotu ve Vídni. Vysloužil si ovace vestoje a hudební kritici jeho show označovali slovy jako "úžasná svěžest, maskulinní síla, věčné mládí, brutální energie, rebelie, životní radost...".

"Neohlížím se na to, kde hraju, posluchači všude chtějí slyšet hudbu, kterou si oblíbili. Dělat muziku je moje práce, a já to mám rád. Život se mění, ale doufám, že moje muzika se lidem stále líbí," podotkl Rollins, který se objevil i v populárním animovaného seriálu Simpsonovi.

Poslední album Road Shows, Volume 2 vydal Sonny Rollins před dvěma lety. Vyšlo u příležitosti jeho 80. narozenin a mezi čtyřmi skladbami je například dvacetiminutová skladba Sonnymoon for Two s hostujícím Ornettem Colemanem.

Autoři: ,