Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soutěž vážné hudby vrcholí. Loni vyhrál tam-tam

Kultura

  14:05
PRAHA - Šest skladeb mladých tuzemských autorů soutěží do 12. února v 5. ročníku klání Nuberg o titul nejúspěšnějšího díla soudobé vážné hudby premiérovaného v loňském roce uznávaným souborem Berg.

Vystoupení orchestru Berg bývají netradiční a často překvapivá. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Soutěž má dvě ceny a dvě poroty. Veřejnost svými hlasy volí vítěze ceny veřejnosti, hlavní cenu Nuberg určuje odborná porota. Soutěžní skladby si veřejnost může poslechnout na webových stránkách pořádajícího souboru.

Vyhlášení výsledků se uskuteční 21. února v Městské knihovně v Praze. Vítězné skladby uvede soubor Berg na zahajovacím koncertě nového cyklu 8xBerg 2012 dne 5. března v Sále Martinů v Praze.

O přízeň poroty i veřejnosti budou usilovat Roman Pallas (Valčík na uvítanou), Jan Trojan (La cena en el fin del mundo/Večeře na konci světa), Michal Nejtek (Heart in Darkness), Jan Dušek (Dítě ghetta, hudba k němému filmu), Jana Vöröšová (4 haiku) a Ondřej Štochl (Modrá - čistá a křehká).

Mimo hlavní proud

Orchestr Berg si při vzniku v roce 1995 dal závazek uplatňovat méně běžnou dramaturgii a propagovat méně známé tituly z oblasti "mimo hlavní proud". Jeho členové se také angažují v komorní a sólové hře. Soutěží chce Berg nejen upozorňovat na mladé skladatele, ale také navnadit veřejnost k poslechu nových skladeb.

Charakteristikou letošního ročníku soutěže je podle mluvčí souboru Evy Kesslové pestrá paleta námětů a inspirací, kdy posluchači putují od osudů židovských přistěhovalců v Americe začátku 20. století přes Japonsko a typickou lyrickou poezii až doslova na Konec světa ve španělské Galicii.

V hlasování o nejúspěšnější premiérovanou skladbu 4. ročníku soutěže Nuberg 2010 uspěl Slavomír Hořínka za skladbu Lacrimosa pro barokní housle, tam-tam, koto a orchestr, který získal cenu poroty.

Cenu veřejnosti si odnesl Vít Zouhar za kompozici Pinnas columbae pro cimbál, kontratenor a orchestr.

Poslechová výstava v knihovně

Novinkou pátého ročníku soutěže Nuberg jsou pestré doprovodné aktivity. V hlavní hale Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí bude 3. ledna zahájena poslechová výstava, kde se zájemci mohou setkat se soutěžními skladbami. Zprostředkuje jim je také speciální instalace ve foyer Divadla Archa ve dnech 14. ledna až 12. února.

Třetí podobu vizuálně-poslechového projektu bude od 25. ledna hostit Nová scéna Národního divadla. Výstavy doplní moderovaná setkání se skladateli v hudebním oddělení ústřední pobočky Městské knihovny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!