Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spejblovo filmové opojení. Archiv vydal cenné animované filmy

Kultura

  14:00
PRAHA - Národní filmový archiv vydal reprezentativní publikaci a DVD mapující animovanou tvorbu vzniklou na území dnešní České republiky v letech po první světové válce.

Spejblovo filmové opojení foto: Reprofoto

Pod názvem Český animovaný film 1920-1945 zahrnuje publikace Národního filmového archivu údaje ke všem doloženým českým animovaným filmům. Její součástí je sada tří DVD s dochovanými snímky vyrobenými před znárodněním kinematografie. Jde o 76 titulů o celkové délce sedmi hodin, filmů kreslených, loutkových, kombinovaných i těch využívajících marionety. Velká část vznikla pro reklamní a instruktážní účely. Podle spoluautorky publikace Michaely Mertlové tkví obrovská hodnota v tom, že právě ty často existovaly v jediné kopii.

Na trojici DVD diváci mimo jiné uvidí Spejblovo filmové opojení - jeden z prvních snímků se Spejblem a Hurvínkem, který v roce 1930 režíroval Josef Skupa. Hurvínek je i hrdinou propagačního snímku Všudybylovo dobrodružství (1936). Natočili jej významní tvůrci meziválečné animované kinematografie, manželé Dodalovi. Jejich krátký abstraktní snímek Fantaisie érotique (1936) a Myšlenka hledající světlo (1938) byly s úspěchem uvedeny na benátském Biennale.

První loutková groteska: Ferda mravenec

S Dodalem jsou spojené i umělecké počátky Hermíny Týrlové, která s ním spolupracovala od konce 20. let. Z protektorátní kinematografie představuje DVD dílo Ateliéru filmového triku, kde pracovala řada mladých kresličů, později výrazných osobností animovaného filmu (Eduard Hofman, Stanislav Látal, Břetislav Pojar či Jiří Brdečka), kteří se podíleli na filmu Svatba v korálovém moři (1944). DVD obsahuje i tvorbu dalšího důležitého kinematografického centra - zlínských ateliérů, kde od konce 30. let existovalo oddělení pro kreslený film. Ve spolupráci s Ladislavem Zástěrou zde režírovala Hermína Týrlová první českou loutkovou grotesku Ferda mravenec (1944). Ve Zlíně působil také Karel Zeman, který tu s Bořivojem Zemanem natočil svůj režijní debut Vánoční sen (1944).

Ferda mravenec Hermíny Týrlové

Ferda mravenec Hermíny Týrlové

Samostatně vychází další DVD s výběrem nejzajímavějších filmů (30 titulů) ve speciální edici NFA, kterou před dvěma lety zahájilo úspěšné DVD Marijka nevěrnice, oceněné na festivalu archivních filmů v Boloni. Vedle snímků, na kterých se podíleli proslulí režiséři jako Hermína Týrlová, Karel Zeman, Břetislav Pojar či Eduard Hofman, představuje archiv i práci dnes méně známých tvůrců, kteří stáli u zrodu české animované tvorby. Na DVD naleznou zájemci také dílo zahraničních tvůrců. Nejstarší snímky uvedené na DVD pocházejí z poloviny 20. let. Převážně se jedná o krátké reklamní a propagační filmy. Součástí DVD jsou rovněž krátké filmy inspirované americkými groteskami či abstraktní snímky výtvarníků, kteří byli osloveni firmami sídlícími na českém území, jako György Pál, George Friedrich či Hans Fischerkoesen.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat