Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Špičkový klavír. Janáčkova filharmonie si nechala přivézt Steinway za 4,6 milionu

Janáčkova filharmonie si v Hamburku vybírá nový klavír Steinway. foto: JFO

OSTRAVA - Hostující světoví hudebníci zvyšují i nároky na nástrojové vybavení orchestru. Janáčkova filharmonie si zajela do Hamburku vybrat klavír značky Steinway, která jako jediná splňuje univerzální parametry sólového nástroje pro světové koncertní síně. Na kvalitě se nevyplatí šetřit. Nástroj byl filharmonii přivezen v pondělí 2. března.
  14:00

I výběr provázely „složitosti“, začínal mezi deseti kusy. Nakonec se zúžil na dva stejně vhodné klavírní kandidáty. Mezi nimi se ale překvapivě rozhodlo velmi rychle. 

Janáčkova filharmonie si v Hamburku si vybírá nový klavír Steinway.
Janáčkova filharmonie si v Hamburku si vybírá nový klavír Steinway.

„Ten druhý, tedy nástroj, který jsme nakonec pro Ostravu vybrali, byl velice osobitý. Nemyslím, že by byl na první ´dotek´ úplně snadný, ale rozhodně s největším zvukem a barevnou dynamickou škálou, která vás prostě rozechvěje. Od začátku jsem se toho nástroje trochu bál a zároveň ho chtěl. Velmi mě potěšilo, že rozhodnutí bylo nakonec rychlé a jednohlasé,“ sdělil ředitel Janáčkovy filharmonie Jan Žemla.

Navíc to bude patrně první klavír v České republice, který má speciální, tzv. harmonická dusítka. „Nový patent formy Steinway&Sons, který umožňuje pianistům lepší a dokonalou kontrolu nad zvukem při minimálním použití pedálu,“ doplnil.

Jsem si jist, že Janáčkova filharmonie Ostrava získala nekompromisní nástroj světové kvality,“ dodal Žemla na závěr.  Na Steinway s cenovkou 4,6 milionu korun přispělo polovinu částky účelovou dotací město Ostrava.  

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat