Lidovky.cz: Vlámská kulturní a vědecká instituce Alamire Foundation iniciovala výzkum zaměřený na zmapování českých hudebních sbírek. Jak jste se dostal k této spolupráci, potažmo ke spolupráci se souborem Cappella Mariana?
S nadací spolupracuji jako badatel, jako muzikolog z Katolické univerzity v Lovani, kde se specializuji na starou hudbu střední a východní Evropy. Alamire Foundation chtěla upozornit na prázdná místa v historiografii hudby a muzikologickém bádání, která se týkají pozdního středověku a renesance. Existují důležité hudební rukopisy zajímavých skladatelů, na které se prostě zapomnělo. Na vině byla samozřejmě politika, protože velmi záhy po válce vznikla železná opona a střední a východní Evropa se nedobrovolně separovala, část sbírek zůstala na dlouhou dobu nedostupná.
Alamire Foundation se obrátila na soubor Cappella Mariana, který se na starou hudbu specializuje, protože chce, aby zapomenuté skladby opět ožily novým uvedením. Šlo především o vlámského skladatele Johannese Tourouta, jehož skladby se našly v Praze ve Strahovském klášteře a v Hradci Králové. Cappella Mariana je nastudovala a také nahrála CD, které se zároveň stalo prvním v nové ediční řadě nadace.