Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Struny podzimu pokračují jazzem: vystoupí Hugh Masekela i Brad Mehldau

USA

  14:00
V pondělí zahraje v pražské Lucerně jazzový pianista Brad Mehldau společně s hráčem na mandolínu Chrisem Thilem, ve středu se v Rudolfinu představí jihoafrický trumpetista a zpěvák Hugh Masekela, který je označován za jednu z klíčových postav jazzové hudby posledních šedesáti let. Na pražské zastávce jej doprovodí dlouholetý spoluhráč a dobrý přítel pianista Larry Willis.

Pianista Brad Mehldau. foto: BradMehldau.com

Mandolínista a držitel tří cen Grammy Chris Thile je objevem letošního ročníku festivalu. Do Prahy přijíždí ve společnosti jazzového pianisty Brada Mehledaua, který v Čechách debutoval právě na Strunách podzimu. Chris Thile spolupracuje s řadou dalších významných hudebníků, včetně violoncellisty Yo-Yo My. Mandolínu rozeznívá stejně tak bluegrassem, folkem jako klasickým repertoárem či jazzovými improvizacemi. Propojení bluegrassu a jazzu v podání dvou špičkových hudebníků slibuje pozoruhodný zážitek.

Chris Thile a Brad Mehldau.

Masekela připomene pravou Afriku

Život i umělecká dráha Hugh Masekely je nesmírně pestrá. V roce 1960 se musel před apartheidem uchýlit do Spojených států. Díky podpoře Dizzyho Gillespieho a Louise Armstronga si vytvořil vlastní jedinečný styl, ve kterém se mísí africké i americké vlivy. Ostatně jeho první album nese název Trumpet Africaine. „Mým hlavním posláním je ukázat celému světu, jací lidé v Africe doopravdy jsou. A připomenout to i samotným Afričanům,“ říká Hugh Masekela.

Hugh Masekela

Vedle účasti na legendárním projektu Graceland s Paulem Simonem si zahrál například s Dave Matthews Bandem či U2. Na svém kontě má na čtyřicet nahrávek. V Rudolfinu mu bude spoluhráčem významný newyorský pianista Larry Willis, kolega řady významných jmen hudební historie jako Stan Getz, Cannonball Adderley, Carla Bley nebo skupiny Blood, Sweat And Tears. Koncert bude zaznamenán Českým rozhlasem Vltava.

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...