Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Praze dnes vystoupí otec minimalismu Steve Reich

Kultura

  13:00
Jedna z nejvýraznějších postav dějin soudobé hudby, minimalistický skladatel Steve Reich, vystoupí na koncertě v pražském Fóru Karlín spolu s perkusionistou Colinem Curiem a jeho ansámblem. Společně zatleskají skladbu pro dva páry rukou Clapping Music. Koncert festivalu Struny podzimu bude přenášet Český rozhlas, po skončení bude následovat živá diskuse vedená hudebním publicistou LN Pavlem Klusákem.

Steve Reich osobně uvede některé svoje skladby na lestošních Strunách podzimu foto: Jeffrey Herman

Ansámbl Colin Currie Group podpořený Synergy Vocals uvede v rámci večera také  Reichovy legendární skladby Sextet a Drumming.

Více o festivalu Struny podzimu čtěte zde:

„Účast Steva Reicha, jednoho z největších žijících skladatelů, stále plného energie a kreativity, je pro nás obrovskou poctou a pro festivalové publikum velkou událostí,” říká umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec. Téměř osmdesátiletý komponista, držitel Pulitzerovy ceny, ovlivnil a nadále ovlivňuje generace muzikantů i skladatelů. Sám se nebojí nejrůznějších žánrových přesahů. Před pár dny vydal nové album Radio Rewrite, na němž přepracoval i dvě skladby alternativních rockerů Radiohead. Jejich kytarista Jonny Greenwood na oplátku skvěle nahrál kytarový part v Reichově skladbě Electric Counterpoint. Reichovu skladbu Cello Countepoint provedla před několika dny na festivalu Struny podzimu violoncellistka Maya Beiser.

Kompletní Reichův Drumming předvede ansámbl perkusisty Colina Currieho.

Perkusionistický soubor v čele s Colinem Curriem je dnes v oboru bicích nástrojů absolutní špičkou. Například za nahrávku Percussion Concerto britské skladatelky Jennifer Higdon s Londýnskými filharmoniky získali v roce 2010 cenu Grammy.

Zážitek z očekávaného koncertu umocní ještě možnost položit oběma aktérům večera otázky. Oblíbenou diskusi Q&A bude po koncertě moderovat hudební publicista Pavel Klusák. Koncert navíc bude živě přenášet stanice Vltava Českého rozhlasu.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...