Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strýček Rambo je sám doma. Úvahy o kvalitní filmařině v druhé půlce snímku letí oknem

Kultura

  18:00
LOS ANGELES - Série akčních dobrodružství frustrovaného veterána z vietnamské války se uzavírá snímkem Poslední krev.

John Rambo (Sylvester Stallone) ještě naposledy vystřílí pár zásobníků. Snímek Rambo 5: Poslední krev (2019). Režie: Sylvester Stallone. foto: LIONSGATE

Že je Rambo fenomén, to mu opravdu nikdo nemůže upřít. Příznivci nekomplikované akce si díky němu v polovině 80. let přišli vskutku na své a intelektuálové mohli své provinilé potěšení z pohledu na nadpřirozeně svalnatého mládence s bujnou kšticí a čelenkou, kosícího početné komunistické oddíly, částečně ospravedlňovat tím, že alespoň zpočátku vykazovalo vyprávění o dezorientovaném veteránovi z Vietnamu ambici společenské výpovědi, o jakou se snažily i velmi oceňované snímky.

První z budoucí série filmů, jejž v roce 1982 natočil Ted Kotcheff (dvojnásobný účastník soutěže festivalu v Cannes a držitel Zlatého medvěda z Berlinale), ještě neměl Ramba ani v názvu, jmenoval se jen První krev a představil divákům mlčenlivého mladíka, který nechtěl nic jiného než sloužit své vlasti, a teď by se jej každý rád zbavil: veřejnost ho nenávidí, protože jakožto bývalý příslušník zelených baretů symbolizuje imperialistickou (a navíc neúspěšnou) invazi do Vietnamu. Armáda od něj dává ruce pryč a šerif v americkém zapadákově jej coby podezřelou existenci lifruje z městečka a nakonec jej nechá zavřít. Šikana na policejní stanici způsobí, že v Johnu Rambovi (jehož představitel Sylvester Stallone je po otci Ital a z matčiny strany má francouzské a ukrajinsko-židovské předky) vzkypí jeho napůl indiánská a napůl německá krev a rozpoutá se peklo. Rambo je totiž dokonale vycvičený zabiják, a když upadne do bojového transu, tak se doslova nezná.

Věhlasná podoba akčního hrdiny nicméně naplno vykrystalizovala až v dalším filmu, z roku 1985 (ten už dostal do ruky režisér George P. Cosmatos a dostal za něj Zlatou malinu). Americká armáda si tam uvědomila, oč v Johnu Rambovi přichází, a vyslala jej zpátky do Vietnamu, kde sice již válka skončila, ale stále ještě tam trpěli američtí zajatci. Rambo se díky tomu mohl spektakulárně utkat s Vietnamci a Sověty, okusit polibek od místní spojenkyně (již vzápětí usmrtil zákeřný výstřel, takže nedošlo k žádným větším nepřístojnostem) a také odhalit a pomstít skandální jednání amerických armádních hlavounů, kteří sledují jen vlastní prospěch a statečné americké hochy by klidně nechali zahynout. V třetím filmu z roku 1988, jejž ještě stihla pohánět studená válka, se Rambo podíval do Sověty okupovaného Afghánistánu. V roce 2008 se pak pokus oživit značku přesunul do Barmy.

Bezelstná přímočarost, naivně vyprávěný děj a více či méně toporné herectví hlavního představitele kupodivu vytvořily tak nezapomenutelnou směs, že se propagace závěrečného dílu celé proslulé série mohla letos na jaře udát na festivalu v Cannes, kde se promítala i restaurovaná kopie prvního snímku v sekci Cannes Classics.

Zlo přichází z Mexika

Rozlučka s Johnem Rambem zastihuje hrdinu sice v důchodovém věku, ale stále ještě při síle. Žije nyní klidným životem rančera v Arizoně, cvičí koně a dojatě sleduje zrání dívky jménem Gabrielle, které se ujal a je pro něj totéž, co vlastní dcera. Před Gabrielle se otevírá nový život na univerzitě, ještě předtím však dívka pojme neblahý nápad vyhledat v Mexiku svého biologického otce, který kdysi ji i její matku bezohledně opustil. Gabrielle nejenže brzy pochopí, že měl strýček Rambo pravdu, když jí radil, ať svého otce raději nechce poznat, ale ještě ke všemu se v Mexiku dostane do spárů kuplířského gangu. Ač důvěřivé děvče Johnovi tvrdilo, že jeho svět je dávno pryč, je jasné, že i dnes je koho osvobozovat a komu se mstít. Mimo jiné i proto, že hranice s Mexikem je směšně prostupná.

Pro režiséra Adriana Grunberga je Poslední krev teprve druhou samostatnou celovečerní režií, tou první byla spolupráce s jiným představitelem drsných hrdinů, Melem Gibsonem, na akčním thrilleru Moje letní prázdniny (v originále Get the Gringo) z roku 2012. Ten se odehrává taktéž v prostředí mexického podsvětí. Nadto se Grunberg coby asistent režie a druhý režisér podílel na vysoko hodnoceném seriálu Narcos (2015) a Narcos: Mexico (2018), dá se tedy označit za specialistu na danou oblast a za velmi kvalitně proškoleného filmaře.

Což je i v Poslední krvi znát: tísnivá atmosféra středoamerického prostředí prokvetlého zločinem a násilím připomíná třeba právě zmíněný seriál. Jenomže nejsme v něm, ale v generickém filmu o Rambovi, takže poté, co se hrdina rozhodne, že si zločince pozve k sobě domů, a tam jim pořádně zatopí (což nakonec, jak víme, zvládne i malé dítě), jde už všechno podle očekávání: Rambo jako za starých dobrých časů likviduje tupě útočící nepřátele zcela přemrštěnou palebnou silou, hraje si s nimi jako kočka s myší a těší se, až si užije osobní souboj s největším bídákem. Bodce se vpichují, končetiny odlétávají a recenzent může s úlevou pustit z hlavy věty o pokusech o kvalitnější filmařinu a náročnější výpověď, které si v panice sumíroval během první části snímku; Rambo nezklamal. Byť existovala také naděje, že příjemně překvapí.

RAMBO: POSLEDNÍ KREV

USA 2019

Režie: Adrian Grunberg

Premiéra 19. 9.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat