Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Supraphon vydal Gramotingltangly s Janem Werichem

Kultura

  17:01
Supraphon ve spolupráci s Českým rozhlasem vydal v kompletu osmi CD pořady Gramotingltangl s Janem Werichem. K posluchačům se tak dostávají méně známé a pozapomenuté nahrávky. Od narození tohoto dramatika, herce a v autorské dvojici s Jiřím Voskovcem významného představitele meziválečné divadelní avantgardy a posléze i poválečné české divadelní kultury uplyne začátkem února 110 let.

Jan Werich s dcerou Janou foto: Václav Chochola / © Archiv B&M Chochola

Gramotingltangl byl pořad Jiřího Suchého, vysílaný od října 1965 vpodvečer Československým rozhlasem na tehdy novém vlnovém rozsahu velmi krátkých vln. Oblíbené půlhodinky se vysílaly až do léta 1968 a jejich celkový počet přesáhl 600. Vedle Suchého v tomto pořadu chytrých úvah doplňovaných hudbou z gramofonových desek k posluchačům promlouvali Miroslav Horníček, Ivan Vyskočil, Jiří Šlitr a několik dílů uváděla i dvojice Miroslav Šimek a Jiří Grossmann.

Jan Werich se před rozhlasovým mikrofonem objevoval nepravidelně od léta roku 1967 a svým nezaměnitelným způsobem rozvíjel úvahy na nejrůznější témata. Podvečerních půlhodinek, ve kterých vystoupil, byly více než tři desítky. V archivu Českého rozhlasu se nalezlo jedenáct z nich. Většina ztracených částí byla doplněna pro nový CD komplet amatérskými nahrávkami rozhlasových pořadů z archivu sběratele Karla Koliše.

Jan Werich: Gramotingltangl (8 CD, 1966-1967)

Technika dokázala propojit profesionální záznam s tím amatérským. Na osmi CD se tak díky Českému rozhlasu a Supraphonu k posluchačům dostává Werichovo vidění světa, jeho vyprávěných myšlenek s charakteristickým vtipem, postřehem, citem a inteligencí tvořivého génia.

„Kromě pořadů Táto, povídej! jde v těchto Gramotingltanglech o jednu z nejdůležitějších spoluprací Jana Wericha s Československým rozhlasem,“ komentoval to Robert Tamchyna, jenž se podílel dramaturgicky na kompletaci archivních nahrávek za Český rozhlas. Lidé si poslechnou například jeho úvahy O hudbě, O seznamování, O rybách, O jídle, O minulých životech, O psech, O záhadách, O nepřejícnosti, O radosti, o lidstvu a o pravdě, O starožitnostech, O strašidlech, O špionáži, O snech, O mládeži, O lovech, O dopravních strážnících, O mravencích a O pirátech. Některé úryvky se objevily na dříve vydaných CD Poklady z archivu, Delikatesy a Jan Werich a Miroslav Horníček na Kampě.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...