Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Švédské filmy o migraci, komedie i dramata nabízí Letní filmová škola

Kultura

  18:00
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Snímky o migraci, které natočili švédští režiséři, jež se v této zemi narodili nebo v ní žijí, představuje letošní Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti. Filmy mají podobu dramatu, romantických i bláznivých komedií, řekl dramaturg LFŠ Jan Jílek.

V Uherském Hradišti začala 28. července přehlídka filmů Letní filmová škola. Na snímku jsou návštěvníci v kině Hvězda. foto: ČTK

Migrace je podle něj téma, které nyní hýbe Evropou. „Všichni víme, že Švédsko je velmi proaktivní v imigrační politice, což s sebou přináší celou řadu problémů a otázek, na které hledají odpovědi i současní švédští filmaři,“ uvedl dramaturg.

Letní filmová škola ukazuje svět podle sovětského režiséra Tarkovského

Diváci ve čtvrtek v rámci této sekce viděli například snímek Skleněná křídla, který natočil v roce 2000 ve Švédsku režisér íránského původu Reza Bagher. „Snímek v roce 2000 způsobil celkem poprask a řada švédských filmů se jím inspirovala. Zpracovává téma migrace v rámci soužití několika generací v jedné rodině, což bylo téma, kterým se Švédsko do té doby příliš nezabývalo.

Je zajímavé, jak zobrazuje starší generaci, která si zuby nehty snaží zachovat svou tradici a kulturu ve společnosti, do které se musela přestěhovat. Zároveň je konfrontována s mladší generací, kterou představuje Sára, to je generace, která se ve Švédsku narodila a zvolila si švédské normy a nevidí důvod, proč si osvojovat normy, které zná spíše jen z vyprávění,“ uvedla v úvodu filmu Jana Jedličková.

Zajímavostí podle jejích slov je, že hlavní představitelka Sáry, herečka Sara Sommerfeldová, byla tehdy vyzdvihována švédskými médii. Hvězda se poté stala z jejího hereckého partnera Alexandra Skarsgarda. „Na LFŠ jej diváci mohou vidět také v minisérii HBO Sedmilhářky,“ uvedla Jedličková.

Letní filmová škola představuje tvorbu režiséra a scénáristy Františka Čápa

Návštěvníci filmové školy mohou vidět také další snímky o migraci, například drama Hra Rubena Östlunda, který letos získal Zlatou palmu v Cannes za snímek The Square, nebo film Honem! Honem!, který natočil Josef Fares původem z Libanonu.

LFŠ začala v pátek, potrvá do neděle. Letos jde o 43. ročník, zaměřen je na švédskou kinematografii, diváci vidí staré němé švédské filmy, sociální dramata i krimi.

Autor: