Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světoznámý klavírní recitál Daniel Barenboim vzbudil v Praze nadšení

Blízký východ

  10:03
PRAHA - Poprvé před českým publikem se ve středu večer v roli sólového klavíristy představil světoznámý Daniel Barenboim. Jeden z nejuznávanějších dirigentů a pianistů současnosti nezklamal očekávání a za svůj originální přednes skladeb z díla Fryderyka Chopina sklidil ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina dlouhé ovace vstoje.

Daniel Barenboim na snímku z roku 2006. foto: Lidové noviny

Mimořádný klavírní recitál byl součástí Barenboimova evropského turné k 200. výročí narození skladatele.

Sedmašedesátiletý umělec zahájil vystoupení na svém koncertním křídle značky Steinway operní variací na píseň Prodávám mušle z opery Ferdinanda Hérolda Ludovic. Následovalo nokturno a mistrovská Chopinova Sonáta č. 3 h moll. Již po první části si Barenboim publikum zcela získal a nadšené reakce jej viditelně těšily.

Po přestávce posluchači vyslechli rozsáhlou epickou Baladu č. 1 g moll a nechyběly ani pro Chopinovu tvorbu typické etudy. Poté zazněly mimo jiné i mazurky, které patří k Chopinovým nejoriginálnějším kompozicím. Barenboim nakonec zvedl publikum ze sedadel pětkrát, před osmým přídavkem se vrátil ke křídlu a česky zvolal: "Poslední".

Letos s chopinovským repertoárem navštívil například Brusel, Paříž i Vídeň.

Do Prahy přijel z Budapešti, ve čtvrtek zamíří do Drážďan a do konce února zahraje ještě v Lipsku a Varšavě. Do Prahy přijel na pozvání České filharmonie.

Barenboim je považován za jednu z nejvšestrannějších osobností světové klasické hudební scény. Od roku 1992 působí jako šéfdirigent v Berlínské státní opeře. Před deseti lety se mimo jiné stal doživotním hlavním dirigentem berlínské Staatskapelle. Již dvě sezony diriguje v milánské La Scale operní představení a uvádí komorní koncerty.

Jeho aktivity, jimiž se nebojí probourávat tabu, překračují oblast hudby a poutají pozornost světové veřejnosti. V posledních letech se angažuje v mírovém procesu mezi Izraelci a Palestinci a podporuje hudební vzdělání palestinských dětí. Před 11 lety založil Orchestr západovýchodního dívánu, v němž společně hrají mladí hudebníci z Izraele a dalších zemí Blízkého východu.

Barenboim se narodil rusko-židovským rodičům v Argentině. V dětství byl považován za zázračné dítě a jeho vzorem a učitelem byl Rafael Kubelík. Má argentinské, izraelské a španělské občanství i pas palestinské autonomie.

Autoři: ,