Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světoznámý klavírní recitál Daniel Barenboim vzbudil v Praze nadšení

Kultura

  10:03
PRAHA - Poprvé před českým publikem se ve středu večer v roli sólového klavíristy představil světoznámý Daniel Barenboim. Jeden z nejuznávanějších dirigentů a pianistů současnosti nezklamal očekávání a za svůj originální přednes skladeb z díla Fryderyka Chopina sklidil ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina dlouhé ovace vstoje.

Daniel Barenboim na snímku z roku 2006. foto: Lidové noviny

Mimořádný klavírní recitál byl součástí Barenboimova evropského turné k 200. výročí narození skladatele.

Sedmašedesátiletý umělec zahájil vystoupení na svém koncertním křídle značky Steinway operní variací na píseň Prodávám mušle z opery Ferdinanda Hérolda Ludovic. Následovalo nokturno a mistrovská Chopinova Sonáta č. 3 h moll. Již po první části si Barenboim publikum zcela získal a nadšené reakce jej viditelně těšily.

Po přestávce posluchači vyslechli rozsáhlou epickou Baladu č. 1 g moll a nechyběly ani pro Chopinovu tvorbu typické etudy. Poté zazněly mimo jiné i mazurky, které patří k Chopinovým nejoriginálnějším kompozicím. Barenboim nakonec zvedl publikum ze sedadel pětkrát, před osmým přídavkem se vrátil ke křídlu a česky zvolal: "Poslední".

Letos s chopinovským repertoárem navštívil například Brusel, Paříž i Vídeň.

Do Prahy přijel z Budapešti, ve čtvrtek zamíří do Drážďan a do konce února zahraje ještě v Lipsku a Varšavě. Do Prahy přijel na pozvání České filharmonie.

Barenboim je považován za jednu z nejvšestrannějších osobností světové klasické hudební scény. Od roku 1992 působí jako šéfdirigent v Berlínské státní opeře. Před deseti lety se mimo jiné stal doživotním hlavním dirigentem berlínské Staatskapelle. Již dvě sezony diriguje v milánské La Scale operní představení a uvádí komorní koncerty.

Jeho aktivity, jimiž se nebojí probourávat tabu, překračují oblast hudby a poutají pozornost světové veřejnosti. V posledních letech se angažuje v mírovém procesu mezi Izraelci a Palestinci a podporuje hudební vzdělání palestinských dětí. Před 11 lety založil Orchestr západovýchodního dívánu, v němž společně hrají mladí hudebníci z Izraele a dalších zemí Blízkého východu.

Barenboim se narodil rusko-židovským rodičům v Argentině. V dětství byl považován za zázračné dítě a jeho vzorem a učitelem byl Rafael Kubelík. Má argentinské, izraelské a španělské občanství i pas palestinské autonomie.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...