Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Taneční party pro 60 tisíc lidí

Kultura

  9:33
ROSKILDE - V neděli skončil v dánském Roskilde 38. ročník oblíbeného hudebního festivalu. „Je nejlepší na světě,“ odpřísáhnou i letos hosté. Vedra i závěrečná vydatná sprcha čekaly sto tisíc návštěvníků festivalu Roskilde, který se odehrál o uplynulém víkendu v městě poblíž Kodaně.

38. ročník hudebního festivalu v dánském Roskilde foto: AFP

Letos hostil na dvě stě kapel a typické, hlavní oranžové pódium nabídlo hvězdy i skutečné legendy.  Není to ale zdaleka jen hudba, za čím se na Roskilde vydávají lidé z celé Evropy (hostů z Dánska je asi 69 %) - je to také přátelská atmosféra.

Velmi dobře to bylo znát ze závěrečného koncertu na oranžovém pódiu, když vystupoval americký raper Jay-Z. V náhlém dešti a zimě dokázal roztančit na šedesát tisíc lidí a všichni si poslední velký koncert letošního Roskilde užívali jako obrovskou party.

Ve vedrech, která nedělnímu finále předcházela, přišla vhod voda - spousta vody. V tom je Roskilde festival unikátní: o „bezpečnost davu“ (do které spadá i neustálé zásobování publika kelímky s pitnou vodou) se stará několik tisíc dobrovolníků. Bezpečnost je na prvním místě, a není divu: v roce 2000 bylo při koncertě Pearl Jam ušlapáno a udušeno devět mladých lidí. Od té doby jsou na festivalu přísná opatření týkající se množství a „rozprostření“ lidí v hlavních prostorech před pódii.

I love you!

Nejvíce lidí přitáhla už první den britská kapela Radiohead a opět (jak už to má při svém sporadickém koncertování ve zvyku) potvrdila svůj kultovní status. A i když byly první dvě třetiny až příliš utahané a pro nefanoušky poslední desky, jež zazněla celá, lehce otravné, ke konci to všem vynahradily hity Karma Police, You And Whose Army? nebo Paranoid Android.
Z jiného konce to vzal vykutálený britský raper Mike Skinner alias The Streets; publikum mu druhý den zobalo z ruky. „Obejměte někoho vedle sebe, koho neznáte! Řekněte mu, že ho milujete!“ - a v areálu se ozvalo šedesáttisíckrát „I love you!“. Nechal své fanoušky v podřepu, v objetí a se svlečenými svršky a při závěrečné Fit (But You Know It) se dojetím skoro rozbrečel.

Brečeli i diváci Liars, jen ne dojetím, ale smíchem. V půlce show na pódium vběhl jejich bedňák, rozházel všechna zbylá piva a rovnou za nimi do publika taky skočil...

Nejvíc se bavili fanoušci metalu staré školy. Když na pódium vjel Rob Halford z Judas Priest se svým nablýskaným Harley-Davidsonem, zatímco K. K. Downing dokončoval čtvrthodinové kytarové sólo, bylo publikum buď u vytržení, nebo propadlo záchvatu smíchu. Jiným, i když podobným směrem, vykračovali v neděli vyhlášení rouhači Slayer, kteří za sebou měli vystavěnou zeď z 36(!) beden Marshall.

Nejen na hlavním pódiu se odehrávaly důležité věci: návrat legend My Bloody Valentine (v zastřešené Areně pro necelých dvacet tisíc lidí) byl provázen bolestivým terorem proti ušním bubínkům. A když už jste museli utéct, vždycky bylo kam - jeden z největších kladů celé akce. V případě My Bloody Valentine vedla cesta zase jen ke hvězdě. „Roskilde je nejlepší festival na světě,“ prohlásil rockový morous Neil Young. A když to říká on, tak to musí být pravda.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat