Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Technické problémy.‘ Rusko na poslední chvíli zastavilo film o konfliktu na Ukrajině

Kultura

  14:00
Snímek Donbas běloruského režiséra Sergeje Loznici vyhrál cenu pro nejlepšího režiséra na filmovém festivalu v Cannes. Jeho ruská premiéra byla ale na poslední chvíli zrušena. Snímek Donbas totiž údajně popisuje události a proruské rebely jinak, než to činily oficiální ruské zprávy.

Z dokumentu Donbas Sergeje Loznici. foto: Pyramide International

Dramatický Snímek měl mít v neděli ruskou premiéru v moskevské galerii současného umění Garage. Pořadatelé ale promítání na poslední chvíli zrušili, údajně z technických důvodů. Ruská zpravodajská stanice REN TV naopak přinesla informaci o tom, že filmu chyběla promítací licence. Galerie tak po varování ministerstvem kultury od promítání upustila.

Je faktem, že každý film, který v Rusku míří do kinodistribuce, potřebuje speciální promítací povolení od ministerstva kultury. Autority ale často méně kontrolují filmy, které se promítají v prostorách k tomu primárně neurčených, jako jsou galerie nebo muzea. Tím by se dalo vysvětlit i to, proč se film měl promítat v galerii Garage a ne v kině.

Případ tohoto filmu je ale obzvláště ožehavý, protože Loznica v Donbasu podává jiné popisy událostí a osob, než ruské zprávy. Protiřečí tak oficiálním státním informacím, ačkoliv jde spíše o zdramatizované zobrazení a ne o dokument. Zrušení promítání tak nutně vyvolalo otázku o vládním zásahu a cenzuře.

Sergej Loznica, bývalý matematik, se v Česku naposledy ukázal na letošním ročníku filmového festivalu v Karlových Varech, kam přivezl představit svůj nový dokument Den vítězství. Loznica na sebe již dříve upozornil dokumentem Majdan (2014).

Z dokumentu Sergeje Loznici Majdan
Do festivalových katalogů Sergej Loznica posílá svůj portrét se sekyrou, aby se odlišil od vážných filmařů s kamerami.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat