Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Technoparty na Sokolovsku ruší

Kultura

  15:23
KVĚTNÁ - Kolem pěti tisíc lidí se přes noc sjelo na několikadenní technoparty, která se od čtvrtka koná na bývalém letišti u Květné na Sokolovsku. Na místě je postaveno dvanáct sound systémů, proti nadměrnému hluku ale už protestují lidé z přilehlých obcí a měst. Na technoparty by se proto dnes měli dostavit pracovníci zdravotního ústavu, kteří zjistí, zda produkce překračuje hlukové limity.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Reprofoto

"Je to tu už od čtvrtka a hrát mají až do pondělí, úterý vyčlenili pro úklid. Na stole mám stížnosti na hluk ve městě, všechny aparatury jsou natočeny směrem na nás," uvedl starosta asi tři kilometry vzdáleného Habartova Ivo Zemek. Podle jeho slov tak paradoxně musejí občané z pětitisícového města o volných dnech snášet hluk, přestože ve městě platí protihluková vyhláška. Technoparty označil Zemek za vůbec největší, která se v oblasti dosud konala. Kvůli stížnostem už kontaktoval policii.

Podle policejní mluvčí Andrey Kávové bylo v pátek dopoledne na technoparty kolem 2000 lidí, postupně začali najíždět další. "Nejvíce účastníků přijelo mezi 19:00 až 22:00 večer, kdy se počet pohyboval kolem 5000 lidí. Ráno někteří odjeli, počet se mírně snížil," uvedla.

Žádné výtržnosti, pouze hluk
Policisté technoparty kontrolují, organizátoři v noci ve 22:00 produkci ztlumili na polovinu. "Přesto máme stížnosti na hluk. Žádné výtržnosti, konflikty ani problémy jsme ale zatím nezaznamenali," uvedla Kávová. Po dohodě se starosty se na místo dnes dostaví hygienici, kteří změří hluk. "Budou kompetentní pro to, aby akci případně rozpustili," dodala mluvčí. 

Technoparty její pořadatelé ohlásili na úřadě v Krajkové, pod níž Květná spadá. Obec vzdálená asi dva kilometry od vyasfaltovaného letiště zatím velký hluk nezaznamenala. "Aparatury jsou natočeny na Habartov a chatařskou osadu Hrádek. Technoparty se tu konala i vloni, kdy ale bylo špatné počasí a přijelo jen asi 150 technařů. Pozemek, na kterém se koná, je soukromý," uvedl starosta Krajkové Bohumír Zajíček.

Podle něj se ale letošní počet lidí pořadatelům nejspíše vymkl z rukou, na letišti údajně například chybí dostatek záchodů. "Nyní se hledá způsob, jak to ukončit," dodal starosta. Plocha bývalého letiště u Květné je asi 800 metrů dlouhá, asfaltovaná. Podnikateli, který ji pro akci pronajal, patří i další přilehlé pozemky.

Autor: