Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trojrozměrní U2 jako živí

Kultura

  10:06
CANNES (od zpravodajky LN na mezinárodním filmovém festivalu) - Na filmovém festivalu v Cannes měl premiéru koncert U2 natočený ve 3D. Mimořádnou podívanou přijela uvést celá kapela a přidala i krátké živé vystoupení.

Koncert na červeném koberci. U2 přijeli ve velkém stylu. Zpěvák skupiny Bono. foto: ČTK

Irští U2 organizátory festivalu i fanoušky trochu napínali, na ohlášenou odpolední tiskovou konferenci nedorazili („Jsou teď v letadle někde nad Nice,“ omlouval je moderátor), půlnoční premiéru svého filmu už ale stihli. A vzali to efektně s plnou parádou.
 
Na schodišti před festivalovým palácem, kde na červeném koberci obvykle defilují hvězdy, odehráli U2 desetiminutový koncert. Vystřihli Vertigo a Where The Streets Have No Name, Bono popřál francouzsky festivalu k šedesátým narozeninám a dav, který zatarasil promenádu před palácem, šílel.

Nechat si polít záda pivem?

Kdo se dostal dovnitř, nafasoval 3D brýle a mohl si užít hodinový koncert U2 se vším všudy. Kdo někdy viděl některý z podmořských či hmyzích dokumentů v IMAXu, dovede si možná představit, jak dokonalou iluzi vzbuzují 3D filmy -jednoduše máte pocit, že jste přímo tam, jen vám těsně před obličejem neplave žralok, ale Bono.
 Kotel gigantického stadionu vtéká do promítacího sálu a člověk má chuť po každé písničce zatleskat. Psát, že k úžasné podívané patří dokonalý zvuk, je nejspíš zbytečné.

Z plátna se valí energie, že by leckterá jaderná elektrárna mohla závidět, a hlavou se honí svatokrádežné myšlenky, jestli vůbec stojí za to nechat si na koncertech podupat nohy, polít záda pivem a kdesi v dálce vidět na projekční stěně kapelu... 3D koncert je nesporně komfortnější a autenticita zážitku je srovnatelná s živým vystoupením. U2 jsou známí propagátoři nových technologií, není tedy divu, že i v tomto případě prorážejí cestu ostatním. 3D natáčení, které je technologicky mnohem náročnější než pořizování běžného filmového záznamu, začalo už v březnu 2005 testovacími záběry na koncertu v Anheimu. Samotné natáčení pak probíhalo rok nato na koncertním turné Vertigo po Jižní Americe.

„Jestli se to mělo natočit dobře, tak se to muselo natočit právě tam,“ prohlásil Bono. S jihoamerickým publikem mají prý U2 nejlepší zkušenosti. Při sledování filmu mu musíme dát za pravdu. Stočlenný štáb putoval s kapelou na koncerty v Mexico City, Sao Paulu, Buenos Aires a Santiagu. Pětapadesátiminutový film se pak stříhal ze stovky hodin záznamu, což se odehrávalo pod taktovkou Catherine Owensové a Marka Pellingtona, kteří mívají obvykle na starost koncertní podobu turné U2.
 
Zvlášť efektně vyšly skladby Sunday Bloody Sunday, Vertigo, Pride nebo With Or Without You, ačkoli jde o tak komplexní zážitek, že vyzdvihovat jednotlivé momenty takřka nejde. Do kin IMAX po celém světě - doufejme tedy, že i k nám - by se film U2 3D měl dostat ještě letos.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat