Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tvůrci vzpomínky na Evu Olmerovou slibují 'jiný typ muzikálu'

Kultura

  15:50
PRAHA - Životopisného díla o osobité zpěvačce a šansoniérce, od jejíž smrti tuto sobotu uplyne 20 let, se chopili mladí lidé z divadelní společnosti NaDřeň production. Premiéra se uskuteční 7. září v pražském Divadle v Dlouhé.

Muzikál Nezemřela jsem o Evě Olmerové uvede společnost NaDřeň production foto: NaDřeň production

Eva Olmerová (1934-1993)

Už ve svých školních letech vystupovala s orchestrem Arnošta Kavky a Pražským dixielandem. V roce 1957 se stala zpěvačkou z povolání. Po pětileté pouti po kavárnách a nočních barech získala v roce 1962 angažmá v Divadle Semafor. O sedm let později zazářila na pražském jazzovém festivalu, avšak režim ji pronásledoval. Mohla zpívat jen mimo Prahu, přišly stres a nemoci. V roce 1990 ji v drsně syrovém dokumentu Proměny přítelkyně Evy přiblížila režisérka Drahomíra Vihanová.

V hlavní roli se objeví autorka projektu, šestadvacetiletá Zuzana Offenbartl Dovalová, kterou bude alternovat čtyřiadvacetiletá Markéta Bednářová.

"Olmerovou jsme nezažily, ale myslím, že Evě rozumím a někdy bych se chovala stejně. V generačním rozdílu proto nevidím problém," uvedla Offenbartl Dovalová.

Její kolegyně Bednářová připustila, že Olmerovou sice znala, ale detailně se s jejím životem a tvorbou seznámila až díky této roli. "Stahuju videa, koukám na její projev a vystupování. Ale tenhle projekt není vyloženě o okopírování její postavy, protože to nikdo nedokáže," řekla Bednářová.

V dalších rolích za doprovodu živé kapely budou hrát a zpívat Tomáš Trapl, Tomáš Savka, Ondřej Ruml, Ivana Jirešová, Petr Kutheil, Filip Kotek nebo Leona Černá. Celkem se představí 22 herců a 14 hudebníků, vytvořeno bylo 40 dobových kostýmů. Podle producenta Petra Janečka je v plánu 30 představení, další však v případě zájmu publika mohou přidat.

Děj je průřezem celým složitým životem Olmerové, připomene dvě její manželství, vztah s otcem i problémy s komunistickým režimem, jehož představitelé ji znepříjemňovali uměleckou kariéru i soukromí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!