Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tým Tři sestry se zúčastnil mistrovství světa v jachtingu

Kultura

  15:36
PRAHA - Jachtařský tým Tři sestry v čele s baskytaristou stejnojmenné kapely Tomášem Doležalem, doplněný o profesionální jachtaře, kormidelníka Milana Hájka a taktika Davida Křížka, se zúčastnil mistrovství světa v námořním jachtingu v italském Brindisi, kde vybojoval 10. místo.

Tři sestry foto: Pavel Nesvadba / www.photonesvadba.com

Závod se konal od 7. do 11. července. Na start se sjelo 77 lodí. Nechyběli zde ti nejlepší světoví jachtaři, známí z olympijského jachtingu či ze závodů o Pohár Ameriky nebo Volvo Ocean Race. Soutěžilo se ve dvou kategoriích dle rychlostních handicapů lodí.

Tým Tři sestry nezahájil závod zcela ideálně. Hned v první rozjížďce protnula posádka startovní čáru o několik málo vteřin před startovním výstřelem a musela se vracet, aby přestupek odčinila. V druhé úterní rozjížďce pak následovalo 13. místo. Na středu a čtvrtek byly vypsány dlouhé etapy o celkové délce přes 80 námořních mil. Zde posádka nezaváhala a předvedla již od začátku dobrý taktický výkon. Nakonec tedy 6. a 5. místo. V pátek před startem se na týmové lodi Bénéteau First 40,7 - Three Sisters roztrhla přední kevlarová plachta a s náhradním oplachtěním nebyla rychlost ideální.

Jachtařsko-punková oslava
Sobota měla být finálovým dnem. Na programu byly dvě rozjížďky, jejichž odjetí by umožňovalo škrtnout z výsledků nejhorší umístění. Pro Tři sestry by to znamenalo zisk 16 bodů do celkového hodnocení. To se však nestalo, protože závodní komise se rozhodla pro extrémně silný vítr závod předčasně ukončit. Tři sestry si tak z mistrovství světa odvážejí výborné 10. místo (z celkem 41 startujících lodí v jejich kategorii).

Ještě lépe si v druhé závodní skupině vedla česko-brazilsko-řecká posádka týmu Bohemia Express kapitána Richarda Vojty, která vybojovala úžasné 6. místo. Nyní čeká některé členy posádek nelehký úkol. Dopravit přes rozbouřené moře lodě zpět do domovských přístavů. "Tři sestry si s tím ale hlavu nelámou. Čeká je nefalšovaná jachtařsko-punková oslava!"

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!